‘Asker kaçağı İsmet Paşa’!

Olayı aziz dostum, Prof. Dr. Süheyl Batum, Sayın Hüsamettin Cindoruk’tan dinlediğini söylemişti de önce kulaklarıma inanamayıp, bir kez daha tekrar ettirmiştim. Sağ siyasetçiler içinde, hukukçu kimliğinin...

Olayı aziz dostum, Prof. Dr. Süheyl Batum, Sayın Hüsamettin Cindoruk’tan dinlediğini söylemişti de önce kulaklarıma inanamayıp, bir kez daha tekrar ettirmiştim.
Sağ siyasetçiler içinde, hukukçu kimliğinin de yardımıyla hukuk devleti ve demokrasi kavramını özümsemiş ender kişilerden biri olan Hüsamettin Cindoruk, öğrencilik yıllarında DP’nin gençlik kollarında siyaset yaparken yaşadıklarını anlatırken bir gün şunu söylemiş:
- O zamanlar biz İnönü’nün, asker kaçağı olduğunu söylerdik ve de inanırlardı. Düşünebiliyor musunuz, adam hem paşa, hem Garp Cephesi komutanı, hem de asker kaçağı!
Olay son zamanlarda sıkça rastlanan abesle iştigal furyasının da yeni olmadığını gösteriyor.
Vurun İsmet Paşa!”ya narası, sağın yıllardan beri süregelen geleneksel sloganıdır.
Betimlenen İsmet Paşa ile, Cumhuriyet’in, aydınlanma devrimlerinin önde gelen iki kişisinden biri olan, adını Kurtuluş Savaşı’ndaki zaferlerinden alan, Lozan Kahramanı, çok partili yaşama geçişin öncüsü İsmet İnönü arasında uzaktan yakından bir benzerlik yoktur.

*** Olmayıverse de zaten ne çıkar ki?..
Gerçekte saldırının asıl hedefi İsmet Paşa olmanın ötesinde, Mustafa Kemal Atatürk ve laik Cumhuriyetin ilkeleri, kazanımları ve demokrasinin kurumlarıdır.
Hesaplaşılmak istenen, laikliktir.
Saldırının asıl hedefi devrimciliktir.
Yıkılmak istenen bağımsızlıkçı, özgür, sorgulayan kafa yapısıdır.
Karalanmak istenen aydınlanmacı düşüncedir.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yersen! 15 Şubat 2019 | 2.362 Okunma Bir çöküşün anatomisi 12 Şubat 2019 | 2.326 Okunma Oy halktan, meşruiyet hukuktan 08 Şubat 2019 | 94 Okunma Bu yerel seçimin ne anlamı var? 05 Şubat 2019 | 248 Okunma Gerçekten beka sorunu 01 Şubat 2019 | 258 Okunma
TÜM YAZILARI