Yeni Dünya ve Afrika-1: Fransız sömürgeciliğinin sonu

Dünya Afrika’yı daha çok konuşacak. Artan nüfusu, büyüyen ekonomisi ve petrol, doğal gaz, altın, uranyum, elmas, bakır ve daha birçok doğal kaynaklara sahip olan Afrika ülkeleri Batı’nın sömürgeci...

Dünya Afrika’yı daha çok konuşacak. Artan nüfusu, büyüyen ekonomisi ve petrol, doğal gaz, altın, uranyum, elmas, bakır ve daha birçok doğal kaynaklara sahip olan Afrika ülkeleri Batı’nın sömürgeci ve emperyalist ülkelerinin yağma ve saldırılarına maruz kalmıştır.

Afrika’da bugün 1,2 milyar insan yaşıyor ve bunun yüzde 60’ını 25 yaş altı gençler oluşturuyor. Yani dünyanın en genç nüfusuna sahip. Uluslararası kurumların raporlarına göre, 2050 yılına gelindiğinde Afrika’nın nüfusunun iki kat artarak 2,5 milyar olması bekleniyor. Öte yandan, Fransa eski Dışişleri Bakanlarından Hubert Vedrine’in Afrika raporuna göre: 2000’lerin başından bu yana Afrika yüzde 5 ve 2014’den sonra ortalama yüzde 6-7 büyüyor. Artan nüfusa paralel olarak şehirlerde yaşayanların artacağı Afrika ülkeleri doğal kaynaklara sahip olmanın yanında devasa bir pazar. İşte bunun için dünyanın gözü Afrika’da.

Afrika, İkinci Dünya Savaşı’na kadar İngiltere, Fransa ve Belçika gibi ülkelerin klasik sömürgeciliğini; Soğuk Savaş döneminde ABD ve Fransa’nın yeni sömürgeciliğini ve Soğuk Savaş sonrası değişen dünyada sahneye çıkan Çin, Rusya ve Türkiye gibi yeni güçlere karşı varlıklarını ve çıkarlarını korumaya çalışan ABD ve Fransa’nın emperyalist işgal ve saldırılarını yaşamıştır.

Afrika ülkeleri, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren siyasi bağımsızlıklarını elde etseler de ekonomik ve askeri olarak emperyalist ülkelere bağımlılığı devam etmiştir. Afrika’da sömürgeciliğin başını Fransa çekmiş. Soğuk savaş döneminde de Afrika’nın Fransa’ya ekonomik ve askeri bağımlılığı sürmüştür. Yani eski sömürge devletlerin sınırlarının çizilmesi, bir devlet başkanına, hükümete ve bir orduya sahip olmaları bağımsız devletler olması anlamına gelmiyor.

Soğuk Savaş yıllarında, klasik sömürgeciliğe son vermek zorunda kalan Fransa, “bağımsızlıklarını” kazanan ülkelerde, yeni sömürgecilik döneminde Fransızca bu ülkelerde resmî dil ve eğitim dili olarak kalmıştır.

Fransa Afrika’da, “Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu”nu kurarak eski sömürgeleriyle ekonomik ve askeri bağlarını korumuştur. Bugün Afrika’da 54 ülkenin 27’sinin resmî dili Fransızcadır. Fransa sömürgeciliğin son yıllarında, 26 Aralık 1945'te CFA frangını (Franc de la Communauté Financière Africaine-Afrika Finans Topluluğu Frangı), sömürge düzenini devam ettirmek için para birimi olarak tedavüle sokmuştur. Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) ile Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğu'na (CEMAC) üye toplam 14 Afrika ülkesi sömürge döneminden bu yana CFA frangını para birimi olarak kullanıyor. 1961’den bu yana 14 Afrika ülkesinin “ulusal” para rezervleri Fransa Merkez Bankasında tutuluyor. Bu durum Fransız hazinesine, Afrika’dan yıllık bazda yaklaşık 500 milyar dolar kazandırıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 264 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 547 Okunma Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri 27 Haziran 2022 | 167 Okunma Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat 21 Haziran 2022 | 282 Okunma Macron’un Ukrayna krizinde denge politikası 30 Mayıs 2022 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar