Yemen’den meşru müdafaa eylemi

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco tesislerine 14 Eylül’de Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırının yankıları sürüyor. En çok cevabı aranan soru...

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco tesislerine 14 Eylül’de Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırının yankıları sürüyor. En çok cevabı aranan soru, saldırıyı kimin yaptığı.
Üç ayrı iddia var:
ABD, saldırının İran’ın işi olduğunu iddia ediyor. 
ABD’yi İran’ın üzerine sürmek isteyen ve bölgede savaş kışkırtıcılığı yapan İsrail’in desteklediği Suudilerin işi iddiası.
Ve Husiler’in iddiası: biz yaptık diyorlar! Saldırının ardından, dört yıldır ABD ve İsrail’in desteğindeki Suudi Arabistan koalisyon güçleriyle savaşan Yemen’deki Husiler, yaptıkları yazılı açıklamada saldırıyı üstlendiler.
  PATRİOTLAR KORUYAMADI
Saldırının arkasından, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Suudi Arabistan’a gönderdi. Pompeo uçakta beraberinde götürdüğü gazetecilere yaptığı açıklamada özetle şöyle dedi: Bu saldırıyı Husiler yapmadı; onların ellerinde böyle silah ve teknolojiler yok. Husiler yalan söylüyor. Henüz elimizde bir kanıt yok ama bu saldırıyı İran yaptı.
Gazetecilerin “Suudi Arabistan ABD savunma silahları Patriotlarla korunuyor bu saldırıyı nasıl engelleyemediler?” sorusuna Pompeo, “En iyi hava savunma sistemleri bile bazen başarısız olur” yanıtını veriyor.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, saldırıyı üstlenen Husilerin açıklamasını pek güvenilir bulmadıklarını ifade etti. Le Drian, ellerinde İran’ı suçlayacak bir bilginin olmadığını da açıkladı ve bölgede tansiyonu düşürme çağırısında bulundu.
  ABD’YE UYARI EYLEMİ
Fransa Genelkurmayı “Durum-İstihbarat-Elektronik Savaş” Planla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fransa’ya Anglosakson darbe 20 Eylül 2021 | 223 Okunma Çavuşoğlu’nun çelişkili Suriye politikası 13 Eylül 2021 | 150 Okunma ABD’de Biden senaryoları 30 Ağustos 2021 | 98 Okunma Asya’da ABD hegemonyasının sonu 23 Ağustos 2021 | 144 Okunma Türkiye’nin Afrika atağı Fransa’yı endişelendiriyor 09 Ağustos 2021 | 400 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar