Yemen’den meşru müdafaa eylemi

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco tesislerine 14 Eylül’de Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırının yankıları sürüyor. En çok cevabı aranan soru...

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco tesislerine 14 Eylül’de Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırının yankıları sürüyor. En çok cevabı aranan soru, saldırıyı kimin yaptığı.
Üç ayrı iddia var:
ABD, saldırının İran’ın işi olduğunu iddia ediyor. 
ABD’yi İran’ın üzerine sürmek isteyen ve bölgede savaş kışkırtıcılığı yapan İsrail’in desteklediği Suudilerin işi iddiası.
Ve Husiler’in iddiası: biz yaptık diyorlar! Saldırının ardından, dört yıldır ABD ve İsrail’in desteğindeki Suudi Arabistan koalisyon güçleriyle savaşan Yemen’deki Husiler, yaptıkları yazılı açıklamada saldırıyı üstlendiler.
  PATRİOTLAR KORUYAMADI
Saldırının arkasından, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Suudi Arabistan’a gönderdi. Pompeo uçakta beraberinde götürdüğü gazetecilere yaptığı açıklamada özetle şöyle dedi: Bu saldırıyı Husiler yapmadı; onların ellerinde böyle silah ve teknolojiler yok. Husiler yalan söylüyor. Henüz elimizde bir kanıt yok ama bu saldırıyı İran yaptı.
Gazetecilerin “Suudi Arabistan ABD savunma silahları Patriotlarla korunuyor bu saldırıyı nasıl engelleyemediler?” sorusuna Pompeo, “En iyi hava savunma sistemleri bile bazen başarısız olur” yanıtını veriyor.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, saldırıyı üstlenen Husilerin açıklamasını pek güvenilir bulmadıklarını ifade etti. Le Drian, ellerinde İran’ı suçlayacak bir bilginin olmadığını da açıkladı ve bölgede tansiyonu düşürme çağırısında bulundu.
  ABD’YE UYARI EYLEMİ
Fransa Genelkurmayı “Durum-İstihbarat-Elektronik Savaş” Planla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milleti birleştiren, Batı’yı telaşlandıran Harekât 14 Ekim 2019 | 113 Okunma İhvan’ın Tunus çıkmazı 07 Ekim 2019 | 144 Okunma Jacques Chirac, de Gaulle’ün son şövalyesi 30 Eylül 2019 | 149 Okunma Yemen’den meşru müdafaa eylemi 23 Eylül 2019 | 98 Okunma Fransa-Rusya ilişkisinde somut adımlar 16 Eylül 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar