Yaptırımlara rağmen Avrupa-Rusya ticaretinde patlama

Dünyanın ezici çoğunluğu yaptırımlara katılmadığı gibi, yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerinin Rusya ile ticaretinde büyük artış oldu.Amerikan The New York Times (NYT) gazetesinde konuya ilişkin...

Dünyanın ezici çoğunluğu yaptırımlara katılmadığı gibi, yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerinin Rusya ile ticaretinde büyük artış oldu.

Amerikan The New York Times (NYT) gazetesinde konuya ilişkin çıkan bir makalede Batı ülkelerinin yaptırım uygulamalarına rağmen, Rusya ile ticaretin bu yıl patladığı belirtiliyor. ABD ve Avrupa medyası yaptırımların bir işe yaramadığı gibi, dünyanın en büyük petrol, gaz ve diğer stratejik hammadde üreticilerinden biri olan Rusya’nın, bu süreçten kazançlı çıktığına dikkat çekiyorlar.

Mikhail Gamandiy-Egorov’un Fransız observateurcontinental internet sitesinde The New York Times gazetesine dayanarak verdiği rakamlara göz atalım:

Birçok Avrupa ülkesi Rusya’ya karşı yaptırımlara resmen bağlı kalırken, bu dönemde Moskova ile ticaretlerini de artırmış: Rusya’dan İspanya’ya yapılan ihracat yüzde 112, Belçika’ya yüzde 81, Hollanda’ya yüzde 74, Almanya’ya yüzde 38, Norveç’e yüzde 16 artmış. ABD Rusya’ya karşı yaptırımları delen bu Avrupa ülkelerine yaptırım uygulayabildi mi?

NYT Avrupa’nın Rusya’ya birçok alanda bağımlı olduğunu yazıyor: “Rusya gübreden asbeste, nükleer reaktörlerden buğdaya kadar diğer önemli malların önde gelen ihracatçısı olmaya devam ediyor. Uluslararası otomobil üreticileri, katalitik konvertörler üretmek için gereken paladyum ve rodyum için hala Rusya’ya bağımlıdır.”

Doğalgaz, petrol ve kömürün ötesinde bir bağımlılıktır bu. Gamandiy-Egorov şöyle devam ediyor: “Rusya hala diğer kilit sektörlerde Avrupa ile ticaret yapmaktadır. Böylece, Fransız nükleer santrallerindeki uranyumun bir kısmı Rusya’dan geliyor ve Belçika’nın elmas ticareti de Rus ticaretiyle bağlantılı olmaya devam ediyor.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AUKUS fiyasko ile sonuçlandı 21 Kasım 2022 | 107 Okunma Yaptırımlara rağmen Avrupa-Rusya ticaretinde patlama 14 Kasım 2022 | 163 Okunma AB’nin geleceğini tehdit eden Fransa Almanya gerginliği 07 Kasım 2022 | 519 Okunma Fransa mezarda emekliliği dayatıyor 06 Kasım 2022 | 129 Okunma Irak’ın işgalinden Ukrayna çıkmazına Fransa (3) 24 Ekim 2022 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar