Yaptırımlar Rusya’yı değil AB’yi vuruyor

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı ve Kırım’ı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımları bir altı ay daha uzatma kararı...

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı ve Kırım’ı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımları bir altı ay daha uzatma kararı aldı. 2014 yılından bu yana süren yaptırımlara karşı Rusya da Avrupa ürünlerinin Rusya’ya girişini yasaklamıştı.
  PUTİN: BATI’NIN KAYBI BÜYÜK
Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendilerine yaptırım uygulayan Batı ülkelerinin kaybının daha çok olduğunu söyledi. Putin “Uzmanların görüşüne göre, bu yaptırımlardan dolayı Rusya 50 milyar dolar kaybederken, AB 240 milyar, ABD 17 milyar (onlarla zaten fazla ticari ilişkimiz yok), Japonya ise 27 milyar dolar kaybetti”.
Birleşmiş Milletler (BM) özel raportörlerinden İdriss Jazairy’nin açıklamaları da Putin’i doğruluyor: “AB’nin yaptırımları Ruslardan çok Avrupalı şirketlere zarar vermektedir”. Jazairy, Sputniknews’in Fransızca sitesine yaptığı açıklamada “Rusya ulusal üretimini geliştirerek yaptırımların etkisini hafifletmiştir” diyor, Rusya’nın yaptırımları fırsata çevirdiğini söylüyor.
  ‘YAPTIRIMLARI FIRSATA ÇEVİRDİK’
Putin, aynı konuşmasında, “Onlar bizim pazarımızı kaybettiler. Biz ne kazandık? Biz de beynimizi çalıştırdık, ekonomik ve yüksek teknoloji alanındaki eksikliklerimizi belirledik, konuyla ilgili programlar oluşturduk, bu programlara 667 milyar Ruble yatırım yaptık. Daha önce yapmadığımız ürünleri üretmeye başladık”. Putin bir de örnek veriyor: “Rusya’da hiç deniz motoru üretmemiştik. Hep dışarıdan alıyorduk. Şimdi daha iyisini üretiyoruz.”
Geçen hafta Roma’daydı Putin, Başbakan Giuseppe C...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milleti birleştiren, Batı’yı telaşlandıran Harekât 14 Ekim 2019 | 91 Okunma İhvan’ın Tunus çıkmazı 07 Ekim 2019 | 134 Okunma Jacques Chirac, de Gaulle’ün son şövalyesi 30 Eylül 2019 | 125 Okunma Yemen’den meşru müdafaa eylemi 23 Eylül 2019 | 70 Okunma Fransa-Rusya ilişkisinde somut adımlar 16 Eylül 2019 | 103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar