‘Ukrayna’da uzun savaş yenilgimizle sonuçlanır’

Aydınlık Gazetesi Yazarı Ali Rıza Taşdelen'in bugünkü (06.02.2022)'' ‘Ukrayna’da uzun savaş yenilgimizle sonuçlanır’'' başlıklı yazısı.

Joe Biden yönetimi ve Avrupa Birliği (AB) Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaş çığırtkanlığına devam ediyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) tüm liderleri geçen hafta perşembe günü Kiev’e giderek burada iki gün boyunca Ukrayna hükümeti ile görüştüler. Ülkeyi dördüncü kez ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e, Konsey Başkanı Charles Michel, Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve 15 AB komiseri eşlik etti.

Von der Leyen bu ziyaretle ilgili sosyal medya hesabından “AB’nin Ukrayna’nın yanında her zamankinden daha sağlam durduğunu göstermek için buradayız.” paylaşımı yaptı.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, F-16’ların yakında teslim edileceğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da aynı doğrultuda bir açıklamada bulunmuştu.

Kiev’de Borrell, Avrupa Eğitim Misyonu (EUMAM) tarafından eğitilen Ukraynalı asker sayısını 15 binden 30 bine çıkarma sözü verdi. AB misyonu ayrıca Almanya, Polonya ve diğer ülkeler tarafından konuşlandırılan Leopard 2 tank mürettebatını da eğitecek.

AB’nin üst düzey temsilcilerinin bu ziyareti Avrupa’yı nasıl ABD’nin peşine taktıklarının ve kraldan daha çok kralcı olduklarının bir göstergesi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fransa’da sistemin iflası ve yeni halk hareketi 20 Mart 2023 | 190 Okunma Ukrayna bataklığında çırpınan Batı 13 Mart 2023 | 286 Okunma Avrupa’da ABD’nin kışkırttığı savaş rüzgârı 06 Mart 2023 | 202 Okunma ‘Ukrayna’da uzun savaş yenilgimizle sonuçlanır’ 06 Şubat 2023 | 427 Okunma Üçüncü Dünya Savaşı kapıda mı? 30 Ocak 2023 | 689 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar