Üçüncü Dünya Savaşı kapıda mı?

Aydınlık Gazetesi Yazarı Ali Rıza Taşdelen'in bugünkü (30.01.2022)'' Üçüncü Dünya Savaşı kapıda mı?'' başlıklı yazısı.

Batı’da Ukrayna krizinin giderek büyüyerek bir “Üçüncü Dünya Savaşına” yol açacağı çokça dillendirilmeye başlandı. Hatta kimilerine göre dünya savaşı başladı.

Fransız tarihçi ve antropolog Emmanuel Todd’un “Üçüncü Dünya Savaşı başladı” adlı kitabı ile ilgili Le Figaro gazetesinden Alexandre Devecchio’nun yaptığı röportajda “Üçüncü Dünya Savaşı başladı… Savaşın başında Rusya ordusunun çok kuvvetli olduğu ve aksine ekonomisinin zayıf olduğu fikri ile yola çıkıldı. En başta düşünülen; Ukrayna’nın askeri olarak, Rusya’nın ise ekonomik olarak ezileceğiydi. Hâlbuki bunun tersi gerçekleşti. Ukrayna topraklarının yüzde 16’sını kaybetmiş olsa bile askeri olarak ezilmedi; Rusya da ekonomik anlamda ezilmedi.” diyen Todd şöyle devam ediyor: “Bu savaş aynı zamanda ABD adına da bir varoluş meselesi haline geldi. Artık en az Rusya kadar çatışmanın bir parçası haline geldiler ve geri dönüşleri yok. Bu yüzden de artık sonu gelmeyecek bir savaşta olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu öyle bir karşılaşma ki, sonucunda taraflardan biri çöküş yaşayacaktır.”

Rusya’nın Ukrayna operasyonunun başlamasından bir ay sonra ABD Başkanı Biden “Amerikan pilotları ve mürettebatıyla birlikte saldırı ekipmanları, uçaklar, tanklar ve trenler göndereceğimiz düşüncesi bir Üçüncü Dünya Savaşı anlamına gelecektir.” demişti. Ve bugün Biden’ın belirttiği bu ağır silah ve teçhizatlar Ukrayna’ya gönderildi ve gönderilmeye devam ediliyor.

Batı, kamuoyunu “Rus işgaline karşı masum Ukraynalıları savunmak için onlara yardımcı oluyoruz.” yalanıyla kandırırken, başta ABD olmak üzere Fransa, İngiltere ve Polonya Rusya’ya karşı kullanılmak üzere ağır silahlar göndermişti.

Aslında, NATO’nun Ukrayna üzerinden Rusya’yı kuşatma planı 2014 Nazi darbesiyle başlamıştı. Donetsk ve Lugansk’ta savaşı durdurmak için Ukrayna, Rusya Federasyonu, Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcileri tarafından 5 Eylül 2014 tarihinde Belarus’un Minsk kentinde imzalanan Minsk Anlaşması’nın, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna ordusunu Rusya'ya karşı koymaya hazırlamak için zaman kazanmak için imzalandığını Almanya eski Başbakanı Merkel ve Fransa Eski Cumhurbaşkanı Hollande açıklamıştı. Keza, ABD deniz istihbarat subayı olan Scott Ritter’in Consortium News’e yazdığı makalede, birkaç yıldır “Batı'nın Ukrayna ordusunu Minsk anlaşmaları kisvesi altında Rusya ile çatışmaya hazırladığını” ifade etmişti.

Fransa ve Almanya’nın özellikle de Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Ukrayna krizini diplomatik yollarla çözmek istedikleri yönünde yaptıkları açıklamaların bugün ne kadar doğru ve samimi olduğu sorgulanıyor. Emmanuel Todd, Le Figaro röportajında “Almaya ve Fransa NATO’nun azınlık ortakları olmalarına rağmen Ukrayna’da askeri anlamda ne olup bittiğinden haberdar değillerdi. Hatta Fransız ve Alman hükümetleri saflıklarından ötürü birçok eleştiri aldılar çünkü bir Rus istilasına ihtimal vermiyorlardı. Daha doğrusu Amerikalıların, İngilizlerin ve Polonyalıların Ukrayna’ya geniş bir savaş imkânı sunabileceklerini bilmiyorlardı. NATO’nun şu anki temel ekseni Washington-Londra-Varşova-Kiev’dir.” diyor. Olur mu? Olur! NATO Charles de Gaulle’ün de dediği gibi ABD’nin Avrupalı üyelerini denetim aracı değil mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fransa’da sistemin iflası ve yeni halk hareketi 20 Mart 2023 | 190 Okunma Ukrayna bataklığında çırpınan Batı 13 Mart 2023 | 286 Okunma Avrupa’da ABD’nin kışkırttığı savaş rüzgârı 06 Mart 2023 | 202 Okunma ‘Ukrayna’da uzun savaş yenilgimizle sonuçlanır’ 06 Şubat 2023 | 427 Okunma Üçüncü Dünya Savaşı kapıda mı? 30 Ocak 2023 | 689 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar