Üç buçuk emperyalist ittifak

Suriye’de ABD yenildi, Fransa yenildi, İngiltere yenildi. Yani Batı’nın ağababalarının Batı Asya planları bozuldu. Telaşları bundan. Bunun için güç kullanarak, füze sallayarak yeniden oyuna girmek istiyorlar....

Suriye’de ABD yenildi, Fransa yenildi, İngiltere yenildi. Yani Batı’nın ağababalarının Batı Asya planları bozuldu. Telaşları bundan. Bunun için güç kullanarak, füze sallayarak yeniden oyuna girmek istiyorlar. Suriye, Beşar Esad önderliğinde emperyalizme karşı bir vatan savaşı yürütüyor ve kazanıyor. ABD-Fransa-İngiltere ve İsrail’den oluşan üç buçuk emperyalist ittifak tarafından desteklenen İkinci İsrail planı bozuldu. Barzani referandum oyununda büyük bir şamar yedi. Amerikan-İsrail Koridoru, Fırat Kalkanı ve Afrin Operasyoru ile kesildi. Avrasya’nın öncü ülkeleri Rusya, İran ve Türkiye’nin aktif katılımı ile Astana süreci kararlılıkla, bölgede barışı ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunarak, ABD ve onu gözü kapalı izleyen İngiltere ve Fransa’yı oyun dışı bıraktı.

KİMYASAL SENARYOLAR

Bütün bu gelişmeler üç buçukluk ittifakın kimyasını bozdu ve bilmem kaçıncı kez yeniden Suriye yönetimi kimyasal silah kullanıyor yalanını ileri sürdüler. ABD ve İngiltere tarafından finanse edilen Beyaz Baretliler harekete geçti, filim setleri oluşturuldu, özellikle çocuklara makyajlar yapıldı, kameralar çalıştı, kucaklarında çocuklarla kaçışan insanlar, su ile yıkanan yüzler (sözümona kimyasal silaha karşı su)... Sonra bütün dünyaya bu görüntüler servis edildi. Merkezi Lonrda’da bulunan ve İngiltere tarafından finanse edilen “Suriye İnsan Hakları Gözlemevi” adlı NGO, bu videolar eşliğinde ölü sayısı vermeye başladı. Yazılı ve görsel medya bombardımana başladı. Reuters, BBC, AFP yalanları servis etmeye başladılar. Televizyonlarda koca koca uzmanlar, profesörler Beşar Esad’ın nasıl bir cani olduğu üzerine ağızlarından salyalar akıtararak konuştular.

YENİLGİYE CEVAP KİMYASAL PROVOKASYON

Az da olsa Beşar Esad’a karşı olmakla birlikte süreci doğru okuyan insanlar da var. İki hafta önce yazmıştım. Henüz kimyasal saldırı senaryosu sahneye konmamıştı. L’Opinion gazetesinde askeri ve stratejik değerlendirme yazıları yazan Jean-Dominique Merchet, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin zaferinden sonra şöyle yazmıştı: “Suriye’de, Doğu Guta’nın Beşar Esad’ın ordusu ve eş zamanlı olarak Afrin’in Kürt kantonunun Türk kuvvetleri karşısındaki kaçınılmaz düşüşü, Batılıların yenilgisini gözler önüne seriyor”. Cılız da olsa Batı’da doğru değerlendirmeler yapılıyor.

Bugün doğrulanan bir olguya da işaret eden Merchet, “Amerikalılar ve Fransızlar, rejimin (Suriye Yönetminin) olası bir kimyasal silah kullanması için dua etmeli ki ancak o zaman bir hava saldırısıyla durumu kurtarabilirler. Yani bunlar yenildiler ancak bir kimyasal silah provokasyonu ile Suriye’ye saldırarak kaybettikleri prestijlerini kurtarabilirler” demişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Strazburg’da Macron’a hukuk dersi verilecek 15 Nisan 2019 | 57 Okunma Ruanda Soykırımı ve Fransa’nın rolü 08 Nisan 2019 | 66 Okunma Avrupa’da Çin rüzgarı 01 Nisan 2019 | 271 Okunma Sarı Yelekliler direniyor 25 Mart 2019 | 29 Okunma Doğu Afrika’da gerileyen Fransa ilerleyen Çin 18 Mart 2019 | 211 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar