Türkiye’nin Afrika atağı Fransa’yı endişelendiriyor

Yazımızda daha çok Fransız emperyalizminin Afrika’daki ekonomik, siyasi ve askeri etkisinin azalması çerçevesinde değerlendirme yapacağımız için bu başlığı attık. Elbette Afrika, dünya...

Yazımızda daha çok Fransız emperyalizminin Afrika’daki ekonomik, siyasi ve askeri etkisinin azalması çerçevesinde değerlendirme yapacağımız için bu başlığı attık. Elbette Afrika, dünya çapında yaşanan yeni saflaşmanın dışında kalamazdı. Yüzde 60’ı 25 yaş altı gençlerden oluşan 1,2 milyarlık nüfusu, büyüyen ekonomisi ve petrol, doğal gaz, altın, uranyum, elmas, bakır ve daha birçok doğal kaynaklara sahip olan Afrika, tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

 2000’li yıllardan bu yana, yeni bir dünyanın doğduğuna tanıklık ediyoruz. Emperyalist Atlantik kampının çökmeye, yeni bir dünyanın doğduğu Asya’nın yükselmeye başladığını görüyoruz. Artık 2020’li yıllarda bunun bir iddia olmaktan çıktığını ve tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçeğe dönüştüğünü herkes kabul ediyor. Daha somut yazacak olursak; Afrika’da bir tarafta ABD, Fransa ve BAE, diğer tarafta Asya’nın öncü ülkeleri Çin, Rusya ve Türkiye saflaşması yaşanıyor.

Geçen ay, Temmuz ayı boyunca “Yeni Dünya ve Afrika” üst başlığında üç yazı yazmıştım. Birincisi: “Fransız sömürgeciliğinin sonu”, ikincisi “Afrika’da Çin Çağı” üçüncüsü “Rusya’nın Afrika’ya dönüşü” ve dördüncüsü de bu yazımız; yani Türkiye’nin Afrika’da attığı adımlar ve özellikle Fransa’nın endişeleri.

Türkiye-Fransa ilişkilerinin gerilmesine yol açan gelişmeleri hatırlayalım: Temmuz 2019’da S-400’lerin Türkiye’ye gelmesi, Ekim 2019’da Barış Pınarı Harekâtı’nın başlaması, Türkiye’nin NATO ve Atlantik kampının çizdiği sınırların dışına çıktığının önemli göstergelerindendi. Bu gelişmeye karşı ilk ses Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan geldi. Özet olarak Macron, “ABD ile NATO üyesi ülkeler arasında bir koordinasyon yok. Suriye’de ortak çıkarlarımız var ama NATO üyesi Türkiye bizimle koordinasyon içinde olmadan saldırgan eylemlerde bulunuyor. ABD, Suriye’deki Kürt müttefiklerini terk ederek NATO’ya zarar verdi. Erdoğan tarafından yürütülen bu saldırı NATO’ya büyük bir zarar vermiştir.” dedi ve “NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiğini” ifade etti.

Türkiye Atlantik’ten kopan ve Asya’ya doğru ilerleyen kararlı tutumunu sürdürüyordu:

Kasım 2019’da Türkiye ile Libya arasındaki Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat imzalandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron’dan Yunanistan hamlesi 04 Ekim 2021 | 185 Okunma Macron’un Biden ile dansı 27 Eylül 2021 | 298 Okunma Fransa’ya Anglosakson darbe 20 Eylül 2021 | 229 Okunma Çavuşoğlu’nun çelişkili Suriye politikası 13 Eylül 2021 | 152 Okunma ABD’de Biden senaryoları 30 Ağustos 2021 | 103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar