Tunus cumhuriyetini savunuyor

Cumhurbaşkanı, 2014 Anayasasının 80. Maddesi gereğince olağanüstü durumlarda kendi yetkisini kullandığını açıkladı. Kays Said “Anayasaya göre Tunus devletini ve Tunus halkını kurtarmak...

Cumhurbaşkanı, 2014 Anayasasının 80. Maddesi gereğince olağanüstü durumlarda kendi yetkisini kullandığını açıkladı. Kays Said “Anayasaya göre Tunus devletini ve Tunus halkını kurtarmak için bu kararları aldım… Bu ne Anayasa'nın askıya alınması ne de anayasal meşruiyetten uzaklaşmadır, hukuk çerçevesinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanın bu kararını “darbe” olarak niteleyen Ennahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi ve partisi “Devrime ve Anayasa'ya karşı bir darbe” yapıldığını, “Partisi (...) ve Tunus halkının devrimi savunacaklarını” ifade ettiler.

25 Temmuz Tunus’ta Cumhuriyetin ilanının yıldönümü. Kutlamalar için sokağa çıkan halk, İhvancı “hükümetin istifasını”, “parlamentonun fesh edilmesini” ve “seçimlerin yapılmasını” isteyen sloganlar attı ve dövizler taşıdı. Bu milli günde geleneksel olarak resmi kurumlara ve caddelere Tunus bayrakları asılmamıştı. Halk bu durumdan İhvancı Başbakan Hişem Meşişi’yi sorumlu tuttu.

Ekim 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, geçmişte başbakanlık, bakanlık yapmış adayların da olduğu, 26 Ocak 2014’te kabul edilen Anayasanın hazırlanmasında görev yapmış emekli anayasa hukuku profesörü bağımsız aday Kays Said yüzde 72,71 oyla cumhurbaşkanı seçilmişti. Bu seçimlerde ilk kez aday gösteren Ennahda’nın adayı daha birinci turda elenmişti.

Aynı yıl yapılan genel seçimlerde, Ennahda, 217 sandalyeli Mecliste, 52 sandalye ile birinci oldu ama hükümeti kurma çoğunluğunu elde edemedi, yamalı bohça misali 4 partiyle birlikte hükümeti kurdu. Meclis Başkanlığına da Ennahda Lideri Raşid el-Gannuşi getirildi.

Ennahda’nın son 10 yıllık tarihi yenilgilerle dolu. “Arap Baharı” diye adlandırılan hareketlerin başladığı günlere dönerek bu partinin ne olduğu ve hangi süreçlerden geçerek bugüne geldiğine bir göz atalım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fransa’ya Anglosakson darbe 20 Eylül 2021 | 181 Okunma Çavuşoğlu’nun çelişkili Suriye politikası 13 Eylül 2021 | 150 Okunma ABD’de Biden senaryoları 30 Ağustos 2021 | 97 Okunma Asya’da ABD hegemonyasının sonu 23 Ağustos 2021 | 144 Okunma Türkiye’nin Afrika atağı Fransa’yı endişelendiriyor 09 Ağustos 2021 | 398 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar