Sandıktan çıkan demokrasi!

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinin adayı Marine Le Pen’in Emmanuel Macron’u zorlayacağını seçimler öncesi vurgulamıştık. Öyle de oldu. Macron çürüyen, iflas eden...

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinin adayı Marine Le Pen’in Emmanuel Macron’u zorlayacağını seçimler öncesi vurgulamıştık. Öyle de oldu. Macron çürüyen, iflas eden küresel neoliberal sistemin tüm güçlerinin desteği ile seçildi. Ama seçimin kazananı sistem karşıtı yoksul kesimlerinin desteği ile parti tarihinin en yüksek oy oranına ulaşan Marine Le Pen oldu.

Çünkü Marine Le Pen Yükselen Avrasya’nın Fransa’daki yansımasını temsil ediyordu. İflas eden neoliberal sisteme karşı tavır alıyor, egemenliklerine el koyan AB’nin Brüksel diktatörlüğüne kafa tutuyor, Afganistan’dan, Irak’a, Suriye’ye ve Libya’ya kadar Müslüman kanı döken NATO’dan çıkacağını ilan ediyor ve Fransız halkının en yoksul kesimlerinin yanında yer alıyordu.

Bu seçimler, sistemin parçası olmuş ve kendilerini Macron karşıtı gibi gösteren Sosyalist Parti, Yeşiller ve Fransız Komünist Partisi gibi sözüm ona sol partilerinin iki yüzlülüğünü, kokuşmuşluğunu bir kez daha ortaya koydu.

Sol seçmenin sempatisini kazanmış Boyun Eğmeyen Fransa lideri Melenchon’un Le Pen’e oy vermeme çağırısı seçmenlerinin pusulasını bozmuş ve Macron’un kazanmasına hizmet etmiştir. Daha açık bir deyimle Macron’u iktidara taşıyan bir misyon üstlenmiştir. Melenchon ne de olsa sosyal demokrat bir geçmişe sahiptir.

Şimdi de sözüm ona “Halkçı Birlik” şiarıyla Macron’a oy verin çağırısında bulunan Sosyalist Parti, Yeşiller ve Fransız Komünist Partisi’ne 12-19 Haziran tarihlerinde yapılacak genel seçimlerde birlikte hareket etme çağırısında bulunmaktadır.

Fransa’nın genel seçimleri üzerine önümüzdeki haftalarda daha ayrıntılı yazacağız. Şu kadarını söyleyelim: var olan seçim sisteminde ilkeler, siyasetler, programlar değil, siyasi literatürde kıran kırana pazarlığı ifade eden 'at pazarlığı' yöntemleri öne çıkacaktır. Yine aralarında yapacakları pazarlıklarla sistemin tüm partileri Melenchon’un partisi de dahil Marine Le Pen’in Ulusal Birlik Partisinin Meclise girmesinin önü kesilmek istenecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa Birliği’nin çıkmazı 16 Mayıs 2022 | 15 Okunma Sandıktan çıkan demokrasi! 02 Mayıs 2022 | 7 Okunma De Gaulle döneminde ABD-NATO ilişkileri 07 Şubat 2022 | 119 Okunma Afrika’da bağımsızlık rüzgarı 31 Ocak 2022 | 75 Okunma Ukrayna’nın hayal kırıklığı 24 Ocak 2022 | 276 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar