Oscar LaFontaine: ‘Ukrayna krizinin sorumlusu Amerika’

Aydınlık Gazetesi Yazarı Ali Rıza Taşdelen'in bugünkü (26.09.2022)''Oscar LaFontaine: ‘Ukrayna krizinin sorumlusu Amerika’'' başlıklı yazısı.

2000’li yıllar Avrupa’da sosyal demokrat partilerin erimeye başladığı yıllardır. Küreselleşmenin azgınlaşan neoliberal saldırılarına karşı çözüm üretemiyorlardı. Üretmeleri de mümkün değildi çünkü tüm sosyal demokrat partiler emperyalist sistemin parçasıydılar. ABD’de başlayan ve tüm Avrupa’yı saran 2008 mali krizi ile birlikte bu erime daha da hızlanmıştı. Avrupa’nın önde gelen sosyal demokrat partileri Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Fransız Sosyalist Parti’sinde (SP) bölünmeler yaşanmıştı.

1995-1999 yılları arasında SPD Genel Başkanlığı ve Schröder kabinesinde Maliye Bakanlığı yapan Oscar LaFontaine, 2005’de partiden ayrılarak yeni bir parti kurma arayışına girmiş ve 2007’de Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin resmi partisi olan Almanya Birleşik Sosyalist Partisi ve Alternatif Çalışma ve Sosyal Adalet partisiyle birleşerek Sol Parti’yi (Die Linke) kurmuştu.

Aynı süreç Fransa’da da işlemiş, bugün Boyun Eğmeyen Fransa Partisi’nin lideri Jean-Luc Melenchon da Sosyalist Parti’den ayrılarak o da Fransa’da Sol Parti’yi kurmuştu. Paris’in Saint Ouen banliyösünde yapılan kuruluş mitingine Die Linke’nin başkanı Oscar LaFontaine de konuşmacı olarak davet edilmişti. Paris’in Saint Denis bölge komitesinde Melenchon’un partisinin kuruluş çalışmalarında bulunan biri olarak bu mitinge katılmış ve Oscar LaFontaine’i dinleme olanağı bulmuştum.

Bu iki sol parti küreselleşmeye, neoliberalizme karşı karma ekonomiyi savunuyor, başta enerji şirketi olmak üzere en önemli sektörlerin devletleştirilmesini programlarına alıyor, özelleştirmelere karşı çıkıyor ve NATO’dan çıkmayı savunuyordu. Oscar LaFontaine ve Melenchon bu doğrultuda yaptıkları konuşmalarla salonu galeyana getirmişlerdi.

Bu partiler bugün NATO’ya karşı tavırlarını devam ettiriyor ve Rusya ile dostluğu savunuyorlar. Ama içinden geldikleri sosyal demokrat partilerin lekelerinden kurtulmuş değiller. Melenchon politikaya devam ediyor. Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Marine Le Pen’den sonra üçüncü olmuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Macron’u destekleyen Fransız Komünist Partisi, Sosyalist Parti ve Yeşiller’le birlikte oluşturduğu grup ile genel seçimlere katılmış ama başarılı olamamışlardı. Melenchon’un oluşturduğu bu ittifak hâlâ sosyal demokrasinin kirli girdabında çırpındığının ve Fransa’da halkın beklentilerine cevap veremediğinin de bir göstergesi.

Oscar LaFontaine ise Mart 2022 partisinden ayrıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AUKUS fiyasko ile sonuçlandı 21 Kasım 2022 | 107 Okunma Yaptırımlara rağmen Avrupa-Rusya ticaretinde patlama 14 Kasım 2022 | 163 Okunma AB’nin geleceğini tehdit eden Fransa Almanya gerginliği 07 Kasım 2022 | 519 Okunma Fransa mezarda emekliliği dayatıyor 06 Kasım 2022 | 129 Okunma Irak’ın işgalinden Ukrayna çıkmazına Fransa (3) 24 Ekim 2022 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar