Normandiya Çıkarması ve emperyalist ikiyüzlülük

Normandiya Çıkarması’nın 75. yılında İngiltere ve Fransa’da yapılan törenlerde Atlantik cephesi, Avrasya’ya karşı bir gövde gösterisi yaptı.

İkiyüzlülüğü ve gerçekleri saptırmasıyla bilinen Batı medyası her zamanki rolünü oynadı: Amerika Normandiya Çıkarması’yla ‘Avrupa’yı özgürleştirmiş ve Fransa’yı kurtarmıştı’. Yaşamını yitiren ‘kahraman’ Amerikan askerlerine methiyeler dizilirken, Nazi ordularına karşı savaşta yaşamını yitiren asker ve sivil milyonlarca Sovyetler Birliği vatandaşı bu törenlerde buhar olup uçmuştu.

Normandiya Çıkarması 6 Haziran 1944’te gerçekleştirildi. Doğu Cephesi’nde Nazi ordularına ölümcül darbeler vurarak ilerleyen Sovyetler Birliği, ABD ve İngiltere’den, batıdan ikinci bir cephe açmalarını istemiş fakat çıkarma iki yıl geciktirilmişti. Haziran 1944’te çıkarma başladığında Sovyet Orduları Mayıs başında Berlin’e girmiş ve Hitler faşizmine ölümcül darbeyi vurmuştu.
 

PUTİN DAVET EDİLMEDİ
 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milleti birleştiren, Batı’yı telaşlandıran Harekât 14 Ekim 2019 | 101 Okunma İhvan’ın Tunus çıkmazı 07 Ekim 2019 | 141 Okunma Jacques Chirac, de Gaulle’ün son şövalyesi 30 Eylül 2019 | 141 Okunma Yemen’den meşru müdafaa eylemi 23 Eylül 2019 | 79 Okunma Fransa-Rusya ilişkisinde somut adımlar 16 Eylül 2019 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar