NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü

İkinci Dünya Savaşı Avrupa’da büyük bir yıkıma yol açmıştı. Savaşın galiplerinden ABD savaştan çok az bir kayıpla çıkmış ve dönemin en güçlü emperyalist...

İkinci Dünya Savaşı Avrupa’da büyük bir yıkıma yol açmıştı. Savaşın galiplerinden ABD savaştan çok az bir kayıpla çıkmış ve dönemin en güçlü emperyalist devleti olarak dünya hâkimiyeti peşindeydi. Bunun için, Sovyetler Birliğini kuşatmak, Avrupa ve Üçüncü Dünya Ülkelerini denetim altına almak istiyordu. Kuzey Atlantik Paktı (NATO) 4 Nisan 1949’da bu amaç için kuruldu.

ABD, “Komünizmle mücadele” sloganıyla NATO ülkelerini teslim almak istiyordu. NATO’ya üye olan her ülke aynı zamanda gizli bir ek protokol imzaladı. Buna göre “bir Sovyet işgaliyle veya komünistlerle mücadele amacıyla” özel savaş yürütecek bir gizli örgütün kurulmasını da kabul etmiş oluyordu. Savaş sonrası, daha NATO kurulmadan önce, bu ülkelerde ABD “derin devleti-stay behind”, örgütlenmeye başlamıştı. Bu örgütlenmeler, Fransa’da “Rüzgar Gülü-Rose des vents”,  İtalya’da “Gladyo”, Türkiye’de “Kontrgerilla ”adını aldılar.

De Gaulle, “NATO aslında bir aldatmaca, Amerika’nın Avrupa’ya el koymasının bir kamuflajı.” demişti. NATO’nun gizli örgütlenmesi üzerine araştırmalarıyla tanınan Daniele Ganser, ABD Başkanı Richard Nixon’un NATO ile ilgili itirafını şöyle aktarır: “NATO uluslararası alanda görülmemiş bir şekilde işleyen tek örgüttür. Çünkü bu askeri ittifaka biz öncülük ediyoruz.” Ganser “NATO’nun illegal örgütlenmesi” kitabında Almanya Şansölyesi Helmut Schmidt’in: “Gerçekte bu organizasyon gerekli değil. Objektif olarak ele alındığında, bugün Amerikan dış politikasının, Amerikan küresel stratejisinin bir aracıdır.” dediğini yazar.

NATO’nun gizli örgütlenmesi İtalya, Yunanistan ve Fransa’da olduğu gibi Almanya’da da örgütlenmişti. Ganser, “Almanya'da, SS geçmişine sahip sağcı subaylar, Amerikalılar tarafından Stay-behind ordularına alındı. Amerikan ve İngiliz Özel Kuvvetleri tarafından eğitilen gizli ordu kurdular. Bu gizli örgütler patlayıcılara, gizli silah rezervlerine sahipti ve genellikle ilgili NATO ülkesinin askeri gizli servisleri içinde kurulmuştu. Halk ve parlamenterlerin çoğu, Atlantik İttifakının bu gizli yönü hakkında hiçbir şey bilmiyordu.”

Ganser kitabında, İtalya’da patlayan Gladyo skandalından sonra olayın Avrupa’nın diğer ülkelerine yayılmasının önlendiğini şöyle yazar, “NATO'nun bazı gizli ordularının darbeler, terör saldırıları ve işkence eylemleri gibi suçlara bulaşması, Avrupa Birliği Parlamentosu'nun 1990 yılında Stay-behind hakkında kapsamlı bir soruşturma talep etmesine yol açtı. Ancak bu talep ilgili tüm ülkelerde NATO tarafından engellendi ve soruşturma hiç yapılmadı.” Ganser, Alman psikolog Rainer Mausfeld’in 2015 yılında Kiel Üniversitesi'nde verdiği bir konferansta. “Genel olarak, resmi belgeler, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD'nin 20 ila 30 milyon insanın ölümünden sorumlu olduğunu gösteriyor.” dediğini yazmaktadır.

Fransa, ABD’nin bu Gladyo örgütlenmesini yaptığı ilk ülkelerden biridir. Fransa’da Gladyo'nun örgütlenmesi ve NATO’ya girişi Sosyalist Partili Cumhurbaşkanı Vincent Auriol ve Başbakan Paul Ramadier’ye döneminde gerçekleşmiştir. Aynı zamanda Gladyo'nun Avrupa’da yayılmasında Fransa önemli bir rol üstlenmiştir. CIA, faşist gruplardan topladığı militanlarla silahlı güçler kuruyor, onları silahla donatıyor ve eğitiyordu. Sendikaları (Force ouvrière-İşçi Gücü), gazete ve dergileri ve özellikle de Sosyalist Parti ve yayın organı Populaire’i finanse ediyor, dernekler ve vakıflar kuruyor, üniversitelerde öğrencileri devşiriyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin Tayvan fiyaskosu 08 Ağustos 2022 | 252 Okunma Macron’un Afrika’da Rusya rahatsızlığı 01 Ağustos 2022 | 91 Okunma Avrupa’da Rus gazı depremi! 18 Temmuz 2022 | 231 Okunma Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 269 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 568 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar