NATO şemsiyesi altında ‘Özerk Avrupa Savunması’

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa üç kez ABD ile karşı karşıya geldi: Birincisi, De Gaulle döneminde ABD’ye kafa tutarak NATO’nun askeri kanadından ayrıldı. İkincisi, Jacques Chirac döneminde...

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa üç kez ABD ile karşı karşıya geldi: Birincisi, De Gaulle döneminde ABD’ye kafa tutarak NATO’nun askeri kanadından ayrıldı. İkincisi, Jacques Chirac döneminde ABD’nin Irak’ı işgaline karşı çıktılar. Üçüncüsü, Emmanuel Macron döneminde ABD, İngiltere ve Avustralya’nın oluşturduğu AUKUS Paktı ile birlikte Avustralya-Fransa arasındaki denizaltı anlaşması iptal edildi.

General de Gaulle 7 Mart 1966’da ABD Başkanı Johnson’a gönderdiği mektupta NATO’nun askeri kanadından ayrıldığını belirtti. Mektubunda NATO’nun kurulduğu 1949’dan bu yana dünyanın değiştiğini, Fransa’nın savunma gücünü geliştirdiğini, bundan böyle kendi toprakları üzerinde müttefiklerin askeri varlığını istemediklerini, egemenliklerini kendi ellerine aldıklarını ve artık askeri güçlerini NATO’nun emrine vermeyeceklerini ifade etti.

De Gaulle, NATO’nun ABD’nin Avrupa’yı denetim altına alma aracı olduğunu sürekli dile getirmiştir. Uluslararası “Anlaşmaların ancak ulusal çıkarlara hizmet ettikleri sürece var olduklarını, bunun tersinin olduğu gün ortada hiçbir anlaşmanın kalmayacağını ve bağımsızlığın pazarlık konusu yapılamayacağını” savunuyordu.

Bu anlayışla Fransa, NATO’nun askeri kanadından ayrılmış, NATO’nun Fransa’da konuşlanan tüm siyasi ve askeri kurumları ülkeden sökülüp atılmıştı. Böylece, 26 bin Amerikan askeri, bir o kadar sivil ve askeri memur dâhil, NATO merkezi ve Kuzey Atlantik Konseyi Fransa’yı terk ettiler.

De Gaulle’cü gelenekten uzaklaşan Fransa 2009 yılında, Sarkozy döneminde “NATO’yu Avrupalılaştırma” söylemiyle yeniden NATO’nun askeri kanadına döndü.

Fransa, Ekim 2002’de ABD’nin önleyici savaş doktrinini desteklemeyerek Almanya ve Rusya ile birlikte ABD’nin Irak’ı işgaline karşı çıktı. Üç ülke ABD’ye karşı adeta diplomatik savaş başlatmıştı. Fransa ile birlikte davranan Almanya ve Rusya’nın da karşı oyuyla Güvenlik Konseyi’nden Irak’a askerî müdahale kararı çıkmadı. Ama ABD, İngiltere ve İspanya gibi ülkeleri yanına alarak BM kararına rağmen Mart 2003’de Irak’ı işgal etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron’dan kamuculuğa vurgu 22 Kasım 2021 | 61 Okunma Fransa Doğu Akdeniz’de ABD’nin dümen suyunda 15 Kasım 2021 | 92 Okunma Zemmour ve Macron’un yeniden seçilmesi 08 Kasım 2021 | 74 Okunma Avrupa’nın geleceği Asya’dadır 01 Kasım 2021 | 90 Okunma NATO şemsiyesi altında ‘Özerk Avrupa Savunması’ 25 Ekim 2021 | 153 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar