Macron’un Ukrayna krizinde denge politikası

ABD’nin Ukrayna’da ateşe sürdüğü Avrupa ülkeleri, içine düştükleri krizden bir çıkış yolu arıyor. Avrupalılar ABD’nin yaptırım kararına boyun eğmişler ama bu...

ABD’nin Ukrayna’da ateşe sürdüğü Avrupa ülkeleri, içine düştükleri krizden bir çıkış yolu arıyor. Avrupalılar ABD’nin yaptırım kararına boyun eğmişler ama bu yaptırımların Rusya’dan çok kendilerini vurduğunu da görüyorlar. Bir taraftan silah sevkiyatı yapan Avrupa ülkeleri diğer taraftan “savaşın” komşu ülkelere sıçramasından endişe ediyorlar.

ABD’nin başını çektiği Batı ittifakının Ukrayna’da kaybettiği artık açık bir şekilde görülüyor. Ukrayna kriziyle birlikte enerji ve gıda alanında Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz de ortada. Bu nedenle özellikle Fransa ve Almanya, sorunun diplomatik yolla çözülmesinden yana çaba harcıyorlar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Putin’e “Ukrayna cumhurbaşkanı ile ciddi doğrudan müzakereler ve çatışmaya diplomatik bir çözüm çağrısında” bulundular.

Üç lider arasındaki telefon görüşmesinden sonra Fransa cumhurbaşkanlığı yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı ve Alman Şansölyesi, Rus kuvvetleri tarafından esir alınan yaklaşık 2 bin 500 Azovstal savunucusunun serbest bırakılmasını istedi." denildi.

Rusya’ya karşı yaptırımlara katılan ve Ukrayna’ya askeri yardım yapmaya devam eden Fransa’nın diplomaside de ısrarlı olduğu görülüyor. Macron her fırsatta Rusya ile diyaloğun sürmesi gerektiğini dile getiriyor. Putin ile uzun telefon görüşmelerine devam ediyor. Öyle ki Avrupa Komisyonu Başkanı ve Avrupa Parlamentosu Başkanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Rus ordusunun Ukrayna'da yürüttüğü savaşı sona erdirmek için “Rusya'yı küçük düşürmeden barış inşa edilmelidir.” diyebilmiştir.

Hatırlanacaktır; ABD Başkanı Biden, “Rusya’da yaşananlar soykırımdır” dediğinde, Macron Biden’ın aksine soykırım nitelemesine karşı çıkmış "Soykırım kelimesi hukukçular tarafından nitelenmeli. Soykırım kelimesinin bir anlamı vardır ve bugün soykırım kelimesini politikacılar değil hukukçular nitelemek zorundadır." demiştir. Yani mahkeme kararı yoksa soykırım yoktur. Elbette Ermeni Soykırımı yalanına karşı aynı tutumu almadığını biliyoruz. Ukrayna sorununun Avrupa’nın canını yaktığı, bu nedenle bir an önce diplomatik yollarla çözülmesini istemektedir. Bu tutumunu Putin’i kızdırmak istememesiyle de açıklayabiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin Tayvan fiyaskosu 08 Ağustos 2022 | 252 Okunma Macron’un Afrika’da Rusya rahatsızlığı 01 Ağustos 2022 | 91 Okunma Avrupa’da Rus gazı depremi! 18 Temmuz 2022 | 231 Okunma Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 269 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 568 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar