Macron’un pusulası

Fransa, Doğu Akdeniz’den Kafkaslara kadar Türkiye’nin karşısında konumlandığını hiç gizlemedi. Türkiye’ye karşı Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın arkasındaki olan ABD ve İsrail ile...

Fransa, Doğu Akdeniz’den Kafkaslara kadar Türkiye’nin karşısında konumlandığını hiç gizlemedi. Türkiye’ye karşı Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın arkasındaki olan ABD ve İsrail ile birlikte hareket etti. Dağlık Karabağ’da Ermeni işgalini savundu, Rusya ile birlikte Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkese karşı çıktı. Karşımızda ABD Başkanı Biden’ın ayak izlerine basarak ilerleyen bir Macron bulunuyor. Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Ermenistan üzerinden biz de izini sürelim:

Yunanistan, 6 ay önce Fransa ile 2,3 milyar avroluk bir anlaşma imzalayarak 18 adet Rafale savaş uçağı siparişi vermişti. 2023 yılına kadar 6 yeni ve 12 kullanılmış Rafale savaş uçağı verecek. Kullanılmış ilk uçağı geçen hafta teslim etti.

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’in televizyon ekranlarından gösterdiği bir harita var. Bu haritada; Türkiye’nin, ABD’nin kurduğu üslerle kuşatılmış olduğunu görüyoruz. Karadeniz’de Gürcistan, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan’da, Akdeniz’de Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta, güneyimizde Suriye ve Irak’ın kuzeyinde ABD üsleri var. Fransa, Türkiye’yi dört bir yanından üslerle kuşatan ABD ile birlikte hareket ediyor. ABD üslerinin olduğu ülkelerle Türkiye’ye karşı pozisyon alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, KKTC’yi ziyareti ve “iki devletli” çözümü dile getirmesi ve kapalı Maraş’ın bir bölümünün açılmasını desteklemesi, başta ABD olmak üzere Fransa, İngiltere, İsrail ve AB’li yetkilileri telaşlandırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı açıklamada, “Geçmişteki çözüm müzakerelerini sürdürme taahhütleriyle bağdaşmayan, Maraş’ın bazı bölümlerinin Kıbrıslı Türklerin kontrol altına alması kararını kınıyoruz.” açıklamasından sonra, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da “Türkiye’nin müzakereleri baltalayan tek taraflı tutumunun bir provokasyon” olduğunu söylemiş. İngiltere, İsrail ve AB’nin açıklamaları da aynı doğrultuda.

Bazı kaynaklar, observateurcontinental.fr adlı sitenin haberine göre “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’daki resmi olmayan verilere göre, durumla ilgili önceki BM Güvenlik Konseyi kararlarını gözden geçirilmesini öneren yeni bir plan” üzerinde çalışıyorlar. BMGK’nin 1993 yılındaki kararlarına açıklık getirelim: Dağlık Karabağ bölgesi 822, 853, 874 ve 884 numaralı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır. Bu kararlarda Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve uluslararası sınırların ihlâl edilemez olduğu onaylanmış ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan egemenliği altında olduğu ifade edilmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 264 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 547 Okunma Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri 27 Haziran 2022 | 167 Okunma Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat 21 Haziran 2022 | 282 Okunma Macron’un Ukrayna krizinde denge politikası 30 Mayıs 2022 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar