Macron’un Çin’i dışlayan Rusya politikası

Bugün Fransa’nın evsahipliğinde, Biarritz kasabasında 3 gündür devam eden G7 Zirvesi’nin son günü. ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada hükümet ve devlet başkanlarının katıldığı...

Bugün Fransa’nın evsahipliğinde, Biarritz kasabasında 3 gündür devam eden G7 Zirvesi’nin son günü. ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada hükümet ve devlet başkanlarının katıldığı Zirveye Avustralya, Hindistan, Şili, Güney Afrika, Burkina Faso, Mısır, Ruanda ve Senegal de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından davet edildi.

MACRON’UN DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Macron Zirve öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i Fransa’ya davet ederek görüştü. Bu yazıyı yazdığımızda Zirve henüz başlamıştı. Dolayısıyla sonuçlarına ilişkin net bir şey yazamayacağız. Ama Zirve öncesi yaşanan bu yoğun diplomasi trafiğinde neler görüşüldü aktarmaya çalışacağım.

Macron Uluslararası bir Zirveye ev sahipliği yapmanın avantajlarını kullanarak, davet ettiği ülkelerle ikili ilişkileri geliştirmenin ve güncel konuları görüşmenin fırsatını iyi değerlendirmiş oldu. Johnson ile Brexit, Modi ile Keşmir ve Zarif ile Nükleer Anlaşma konularını görüştü.

Bu görüşmelerinin yanında bir de Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Paris’te Elysee Sarayı’nda bir araya geldi. Basınımıza yansıdı ama buraya da not düşelim: Macron, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki son girişimlerini uluslararası hukuka aykırı bulduğu, AB ve Fransa olarak Yunanistan ile tam bir koordinasyon içinde oldukları” açıklamasında bulundu.

MACRON PUTİN GÖRÜŞMESİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milleti birleştiren, Batı’yı telaşlandıran Harekât 14 Ekim 2019 | 113 Okunma İhvan’ın Tunus çıkmazı 07 Ekim 2019 | 144 Okunma Jacques Chirac, de Gaulle’ün son şövalyesi 30 Eylül 2019 | 149 Okunma Yemen’den meşru müdafaa eylemi 23 Eylül 2019 | 98 Okunma Fransa-Rusya ilişkisinde somut adımlar 16 Eylül 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar