Macron’un Biden ile dansı

Fransa İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bu kadar aşağılanmamış ve kendi müttefikleri tarafından “sırtından” bıçaklanmamıştı.Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian...

Fransa İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bu kadar aşağılanmamış ve kendi müttefikleri tarafından “sırtından” bıçaklanmamıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Çin’i hedef alan ABD, İngiltere ve Avustralya’nın oluşturduğu AUKUS Paktı ile birlikte Avustralya-Fransa arasındaki denizaltı anlaşmasının iptal edilmesiyle “müttefiklerin ihanetine uğradıklarını”, “sırtından vurulduklarını” ve NATO ile ilişkilerin “gözden geçirilerek yeniden düşünülmesi” gerektiğini ifade etmişti. Ülkede bir deprem havası yaşanmış; ulusal basından muhalif siyasi partilere; hatta Macron’un kendi partisinden siyasetçilere kadar “Fransa’nın aşağılandığını”, kimi “NATO’dan tamamen çıkması”, kimi Charles de Gaulle’ün 1963’te yaptığı gibi “NATO’nun askeri kanadından ayrılması” gerektiği ifade etti.

Bu gelişmeler karşısında, gerek hükümet kanadından gerekse AB yöneticilerinden “Özerk Avrupa Savunması” nın geliştirilmesi için bir fırsat doğduğu değerlendirmesi yapılmıştı.

Krizin patlamasıyla birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir hafta sustu. Hükümet üyeleri ve Dışişleri Bakanı konuşuyordu ama Macron’un nasıl bir tutum alacağı merak konusuydu. 22 Eylül Salı günü ABD Başkanı Joe Biden, Macron’u telefonla aradı. Beyaz Saray'a göre görüşme "dostça" bir havada geçmişti. Niyet ortaya çıkmıştı: Her iki lider de krizi yumuşatmayı istiyordu. Onlara göre sorun “diyalog eksikliğinden” kaynaklanıyordu. Biden ve Macron “derinlemesine istişareler” başlatmaya karar verdiler.

Muhalefet liderlerinin talep ettiği gibi, Macron’un Fransa’nın NATO üyeliğini sorgulaması veya askeri kanattan ayrılmasını gündeme getirmesi söz konusu değildi. Tam tersine bu görüşmede Paris’e çağırdığı Fransa’nın Washington Büyükelçisinin bu hafta geri döneceği açıklandı.

Yapılan ortak açıklamada, ABD, Fransa ve Avrupa’nın “Hint-Pasifik bölgesinde attıkları adımların stratejik bir öneme sahip olduğu” belirtildi. Açıklamada Fransa’nın sürekli dillendirdiği “özerk”, “Avrupa Savunması’nın güçlü olmasının Atlantik ve küresel güvenliğe olumlu katkıda bulunacağı ve NATO'yu tamamlayıcı nitelikte olduğu" ifade edilmiş. Ayrıca Biden "Afrika’nın Sahra bölgesindeki Avrupa devletlerinin terörle mücadele operasyonlarına ABD'nin desteğini güçlendireceği" sözünü vermiş. Demek ki görüşme o kadar “olumlu” geçmiş ki, aralarındaki “güveni” güçlendirmek için iki lider, Ekim ayı sonunda Roma'da yapılacak G-20 zirvesinde baş başa görüşme kararı almışlar. Hatta Biden fırsat bulursa Roma’dan öne Paris’e gelebileceğini de ifade etmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron’un Biden ile dansı 27 Eylül 2021 | 229 Okunma Fransa’ya Anglosakson darbe 20 Eylül 2021 | 228 Okunma Çavuşoğlu’nun çelişkili Suriye politikası 13 Eylül 2021 | 152 Okunma ABD’de Biden senaryoları 30 Ağustos 2021 | 98 Okunma Asya’da ABD hegemonyasının sonu 23 Ağustos 2021 | 144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar