Macron’un Avrupa planı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 6 ay sürecek olan Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını ve NATO bünyesindeki “Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti” (VJTF) adlı birimin...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 6 ay sürecek olan Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını ve NATO bünyesindeki “Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti” (VJTF) adlı birimin komutasını devraldı. 2021 yılında bu birime Türkiye komuta ediyordu.

İlk turu 10 Nisan’da, ikinci turu 24 Nisan’da yapılacak olan Fransa cumhurbaşkanı seçiminin aynı döneme denk gelmesi, henüz adaylığını açıklamasa da Macron’a büyük bir avantaj sağlayacağı çok açık.

Avrupa ise “Ukrayna kriziyle” çalkalanıyor. ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği tonlarca silah ve mühimmat, Ukrayna’nın NATO’ya girme talebi, Rusya’nın NATO’ya karşı Ukrayna sınırına yığdığı on binlerce asker ve NATO’nun doğuya doğru genişleme planına karşı aldığı kararlı tutum kelimenin tam anlamıyla ABD ve AB’yi Rusya ile karşı karşıya getirdi.

Fransa ve Almanya’nın Ukrayna konusunda alacakları tavır çok önemli. Buna değineceğiz ama önce Macron’un 9 Aralık 2021 tarihinde AB dönem başkanlığı ile ilgili izleyeceği yol haritasını anlattığı toplantıda -ki uzun bir konuşma- ve 2022 yeni yıl konuşmasında bir kez dahi Ukrayna’dan bahsetmemesi oldukça ilginç bir durum.

13 yıl aradan sonra AB dönem başkanlığını 6 ay boyunca yürütecek olan Macron’un gündeminde iddialı konular var.

En başta Kovid-19 ile mücadele ve aşılama olmak üzere; göç ve mülteci sorunun çözümü ile ilgili Schengen kurallarının güncellenmesi ve AB’nin dış sınırlarını daha iyi korunması. Savunma, güvenlik ve dış politikada NATO ve ABD’den bağımsız hareket etmesi. Bunun için hızlı intikal kuvveti gibi unsurları da içeren Stratejik Pusula’nın 24-25 Mart 2022’de düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde gündeme getirilmesi. Son yıllarda Afrika’da kaybeden Fransa’nın, yenilgiyi AB ülkeleriyle birlikte aşma planı. Bunun için 17-18 Şubat 2022’de AB-Afrika Zirvesi düzenlenmesi planlanıyor.AB ülkelerinin kamu borçlarının artması, yükselen enflasyon, kısaca yaşanan ekonomik krize karşı Macron’un “Üretim Modeli” diye nitelendirdiği istihdam, işsizlikle mücadele ve toplumsal dayanışmanın öne çıkarıldığı “Yeni Bir Avrupa Modeli” üzerinde çalışılması. Bu konu ile ilgili 10-11 Mart’ta Paris’te bir zirve toplanacak. Doğal gaz ihtiyacının yüzde 90’ını ithal eden AB ülkelerinin enerji konusunda alınacak önlemler konusunda ortak tutum belirlenmesi gibi başlıklardan oluşuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 264 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 549 Okunma Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri 27 Haziran 2022 | 167 Okunma Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat 21 Haziran 2022 | 283 Okunma Macron’un Ukrayna krizinde denge politikası 30 Mayıs 2022 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar