Macron’un Afrika’da Rusya rahatsızlığı

Macron, önce Kamerun sonra da Benin ve Gine Bissau'yu ziyaret etti. Aynı tarihlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Afrika turundaydı. Rusya Dışişleri Bakanı 28 Temmuz'a kadar Mısır, Kongo, Uganda ve Etiyopya'yı ziyaret...

Macron, önce Kamerun sonra da Benin ve Gine Bissau'yu ziyaret etti. Aynı tarihlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Afrika turundaydı. Rusya Dışişleri Bakanı 28 Temmuz'a kadar Mısır, Kongo, Uganda ve Etiyopya'yı ziyaret etti.


Macron’un ziyareti, Afrika’da kaybettiği prestijini ve etkisini yenileme ve yeni bir ilişki geliştirme olarak değerlendirildi. Elysee Sarayı, bu ziyareti "Cumhurbaşkanı'nın Fransa'nın Afrika kıtasıyla ilişkisini yenileme sürecine olan bağlılığını" yeniden teyit etmeyi amaçladığı açıklamasında bulundu.


Macron Afrika ziyaretinde gittiği üç ülkede de Rusya’yı hedef aldı. Mali, sömürgeci Fransa’nın siyasi ve askeri etkisini kırmış ve ülkesinden söküp atmıştı. Fransız emperyalizminden kurtulan Mali her alanda Rusya ile işbirliğine yöneldi.
Afrika ülkelerinin çoğu Rusya’nın Ukrayna operasyonuna karşı olumlu bir tavır aldı. Fransa, Rusya’nın Afrika’da artan etkisinden rahatsızdı.


2000’li yıllarda dünyadaki saflaşma değişmeye başladı. Batı uygarlığının sonuna gelinmişti. Tüm dünyada olduğu gibi, Afrika’da, ABD ve Fransa tahakkümü çöküyor ve bunun yerini Asya’dan yükselen yeni bir uygarlık alıyordu. Çin ekonomik olarak, Rusya da askeri olarak ABD ve Fransa’yı geride bırakmaya başladı.
Artan nüfusu, büyüyen ekonomisi ve petrol, doğal gaz, altın, uranyum, elmas, bakır ve daha birçok doğal kaynaklara sahip olan Afrika ülkeleri, Batı’nın sömürgeci ve emperyalist ülkelerinin yağma ve saldırılarından kurtulma sürecine girdi.


Fransa Cumhurbaşkanı, Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya ile yaptığı basın toplantısında Afrika ülkelerinin Ukrayna ile ilgili Rusya’ya karşı aldıkları tavrı değerlendirirken “Özellikle Afrika kıtasında ikiyüzlülüğü çok sık görüyorum… Bir savaşı nasıl değerlendireceklerini bilmiyorlar." diyerek aşağılamaya kalktı.
Fransa’da adı yolsuzluklarla anılan Macron, basın toplantısında Afrikalılara yolsuzluklarla ilgili ders vermeye kalkarak "Afrika kıtası için bir bela olan yolsuzluk sorunlarının düzenlenmesine yardım etmeliyiz." diye konuştu.


Fransa’nın köklü demiryolu ve tren üreticilerinden Alstom, Hollande döneminde ekonomi bakanı olan Macron tarafından Amerikan General Electric ve Alman Siemens’e peşkeş çekilmişti. Alstom, 2017’de cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron’a milyonlarca avro destek sağlamıştı. Aynı dönemde, Amerikan McKinsey’ye Fransa’da vergi kıyağı yapmış ve Uber şirketinin Fransa pazarına girmesini sağlamıştı. Bu her iki şirket de Macron’un seçim kampanyasını finanse etmişlerdi. Fransa’da bu üç olayla ilgili davaların devam ettiğini de söyleyelim. Yolsuzluklar konusunda Afrikalılara ders vermeye kalkan Macron’un yolsuzluk sicili kabarık. Afrika’da var olan yolsuzluklar ayrı bir tartışma konusudur. Bizim sorguladığımız Macron’un Afrikalıya yukardan bakan sömürgeci alışkanlıktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron’un Afrika’da Rusya rahatsızlığı 01 Ağustos 2022 | 90 Okunma Avrupa’da Rus gazı depremi! 18 Temmuz 2022 | 229 Okunma Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 268 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 565 Okunma Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri 27 Haziran 2022 | 169 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar