Macron’dan kamuculuğa vurgu

80’li yıllardan bu yana küreselleşmenin yıkıcı etkisi sadece bizim gibi emperyalizme bağımlı ve gelişmekte olan ülkeler de değil kapitalist, emperyalist ülkelerde de büyük olmuştur.Başını...

80’li yıllardan bu yana küreselleşmenin yıkıcı etkisi sadece bizim gibi emperyalizme bağımlı ve gelişmekte olan ülkeler de değil kapitalist, emperyalist ülkelerde de büyük olmuştur.

Başını Reagan’ın çektiği bu akım, Avrupa’da Thacher ve Kohl ile yankı bulmuş, 1981’de kamulaştırma programı ile iktidara gelen Sosyal Demokrat François Mitterrand’ı da içine alarak Avrupa’nın klasik ulus devlet yapısını siyasi, kültürel ve ekonomik açıdan yerle bir etmiştir.

ABD’nin bu küreselleşme politikası girdabına giren ülkeler, İkinci Dünya Savaşı’ından sonra Avrupa’da, Keynesçi politikalar (devletin ekonomiye müdahalesi, gelir dağılımını düzeltmeye yönelik sosyal düzenlemeler vb) ile oluşan “sosyal refah devletleri”, “korumacı devletler” sosyal programlarını tasfiye ederek, işçilere ve çalışan kesimlere yüklenerek, ulusal devletlere önemli bir politik ve ekonomik manevra olanağı sağlayan kamu teşekküllerini özelleştirerek ve ekonomi politikalarını sermayenin istekleri yönünde düzenleyerek sosyal devlet yapılarını dinamitlemişlerdi.

2000’li yıllarda Neoliberalizm inişe geçti. Dünya değişmeye başladı. Sadece gelişmekte olan ülkeleri değil, kapitalist Batı’yı da ekonomik, siyasi ve askeri alanda darmaduman eden küreselleşmenin artık sonu geldi. Ekonomileri küçülüyor, bütçeleri açık veriyor, kamu borçları Gayri Safi Yurtiçi Hâsılaya eşitleniyor hatta geçiyor, işsizlik ve yoksulluk artıyor, üretim ve yatırım düşüyor, klasik siyasi partilere güven azalıyor, Afrika ve Batı Asya’da askeri olarak kaybediyorlar. Batı ülkelerinin halkları ülkelerini sarsan eylemlerle yeni arayışlar içine giriyorlar.

Fransa’da bu hafta yeniden sahneye çıkan Sarı Yelekliler hareketi küreselleşmeci neoliberal sistemi sallıyor ve dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgını da tuzu biberi olarak kral çıplak diyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron belki de kamuoyuna yönelik en çok konuşan, açıklama yapan ve sık sık ulusa seslenen lider. Geçen hafta, Kovid-19’a karşı mücadele ve ekonomik sorunlar üzerine konuştu ve geleceğe yönelik açıklamalarda bulundu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD Etiyopya’da yenilecek 29 Kasım 2021 | 226 Okunma Macron’dan kamuculuğa vurgu 22 Kasım 2021 | 61 Okunma Fransa Doğu Akdeniz’de ABD’nin dümen suyunda 15 Kasım 2021 | 92 Okunma Zemmour ve Macron’un yeniden seçilmesi 08 Kasım 2021 | 74 Okunma Avrupa’nın geleceği Asya’dadır 01 Kasım 2021 | 90 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar