Jacques Chirac, de Gaulle’ün son şövalyesi

Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 87 yaşında yaşamını yitirdi. Fransa’da yaşadığım 39 yıl boyunca beş cumhurbaşkanını izleme fırsatım oldu; François Mitterrand, Jacques Chirac, Nicolas...

Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 87 yaşında yaşamını yitirdi. Fransa’da yaşadığım 39 yıl boyunca beş cumhurbaşkanını izleme fırsatım oldu; François Mitterrand, Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy, François Hollande ve bugünkü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron.
Bunların içinde ABD’ye kafa tutan Avrasya’ya yakınlığı ile bilinen Chirac, sadece izlediği politik çizgisiyle değil aynı zamanda devlet adamlığı, kibarlığı ve karizmatik yapısıyla Fransızların gönlünde taht kuran bir liderdi. Yanlışları yok muydu? Vardı elbet. Ama son beş cumhurbaşkanlarının en iyisiydi.
1967 yılında, de Gaulle’ün kabinesinde bakan olarak siyasi sahneye adım atmıştı. Daha sonra birçok kez bakanlık, başbakanlık, Paris belediye başkanlığı yaptı. 1995-2007 tarihleri arasında 12 yıl cumhurbaşkanlığı yapan Chirac, de Gaulle’cü geleneğin son temsilcisiydi.
Partisi içinde Atlantikçi kanadın temsilcisi olarak hızla yükselen veya yükseltilen Nicolas Sarkozy 2007’de cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra Charles de Gaulle geleneğinden koparak Fransa’yı ABD’nin peşine taktı.

PARİS-BERLİN-MOSKOVA EKSENİ

Chirac 2003’te ABD’nin Irak işgaline karşı çıktı. Rusya ve Almanya ile birlikte hareket etti. Fransa, ABD-İngiltere ittifakına karşı Almanya ve Rusya ittifakını savunuyordu. O zaman bir Paris-Berlin-Moskova ekseni oluşmuştu. Bu ittifakın aktörleri Chirac, Schröder ve Putin’di.
2000’li yıllarda hazırlanan Milli Güvenlik Siyaset belgesinde (Beyaz Kitap) Chirac’ın ABD’ye mesafeli ve Avrasya’ya yakın duruşunun etkileri vardı. Şöyle bir dünya tahlili yapılıyordu: “Batı (ABD+Avrupa), bir gerileme içine girmiştir, buna karşılık Asya ekonomik, politik ve askeri alanda önemli ilerlemeler kaydederek dünyanın yeni çekim merkezi olmuştur”. Ayrıca, “Küreselleşme, Uluslararası sistemi derinlemesine dönüştürmüş ve dünya güç dağılımı Asya’dan yana değişmiştir” deniyordu.
Atlantik karşıtı bu tutum Sarkozy ve Hollande döneminde ABD yararına terk edildi. Macron da bu ikisinin karışımından oluşan Atlantikçi kampın adayı olarak seçildi. Son aylarda Atlantikçi kabuğundan kurtulmaya çalışan MacronRusya politikasını değiştiriyor. İran konusunda da ABD ile karşı karşıya gelmiş durumda.

MACRON’UN CHİRAC DEĞERLENDİRMESİ

Macron’un bu yeni duruşu Chirac’ın ölümünün ardından yaptığı değerlendirmeye de yansıdı: Macron, “Chirac’ı, Fransa’yı bağımsız ve gurur veren bir ülke konumuna getiren, haksız askeri müdahaleye karşı gelebilen, eski Yugoslavya’daki savaşlara son verebilen ve Lübnan’da barış ve güvenlik için mücadele edebilen biri olarak hatırlıyorum.” . Haksız askeri müdahale dediği ABD’nin 2003’teki Irak’ın işgali.

ULUS DEVLET VE ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNDU

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milleti birleştiren, Batı’yı telaşlandıran Harekât 14 Ekim 2019 | 113 Okunma İhvan’ın Tunus çıkmazı 07 Ekim 2019 | 144 Okunma Jacques Chirac, de Gaulle’ün son şövalyesi 30 Eylül 2019 | 149 Okunma Yemen’den meşru müdafaa eylemi 23 Eylül 2019 | 98 Okunma Fransa-Rusya ilişkisinde somut adımlar 16 Eylül 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar