İsrail’in S-400 tedirginliği

Batı Asya’da dengeleri değiştirecek, Türkiye’nin hava sahasını düşman saldırılarına karşı koruyacak, aynı zamanda uzmanların öngörüsüne göre Suriye sınırlarına konuşlandırılacak bir S-400 bataryası, komşularımız Suriye, Irak ve İran’a karşı yapılacak hava saldırılarında da savunma şemsiyesi görevi görecek.

Bu değerlendirmeleri ülkemizin vatansever bilim adamları, emekli komutanlarımızdan çok duyduk. Ama yukardaki değerlendirmeyi İsrail’in nabzını iyi tutan US Breaking Defense web sitesinin Tel Aviv muhabiri Arie Egozi yapıyor, Atlantik kampının Batı Asya’daki sinir ucu İsrail’in ne kadar telaşlandığını görüyoruz. 


  BATI ASYA’DA YENİ BİR HAVA SAHASI DÜZENİ OLUŞUYOR
Egozi, İsrail güvenlik kaynaklarına dayanarak yaptığı haberde şöyle diyor: “Türkiye’nin Rus yapımı S-400 Hava Savunma Sistemini alması Ortadoğu’da yeni bir hava sahası düzeni yaratacak.”
İsrail’in üzerinde durduğu soru şu: “Türkler sistemi nereye kuracaklar?”. Bir İsrailli uzman şu öngörüde bulunuyor: “Eğer Suriye sınırına yerleştirilirse, (İsrail) hava kuvvetlerinin (Suriye’de) İran ve Irak’ın desteklediği milislere saldırılarını tehlikeye sokacaktır.” Yani, İsrail olarak artık Suriye hava sahasında istediğimiz gibi at oynatamayacağız, S-400’ler Suriye’de elimizi kolumuzu bağlar, diyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fransa-Rusya ilişkisinde somut adımlar 16 Eylül 2019 | 0 Okunma Macron’un Asya sınavı 09 Eylül 2019 | 75 Okunma Macron’un Rusya’ya yönelmesi ve derin devlet tartışması 02 Eylül 2019 | 134 Okunma Macron’un Çin’i dışlayan Rusya politikası 26 Ağustos 2019 | 224 Okunma G7 öncesi Putin Fransa’da 19 Ağustos 2019 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar