G20’nin kaybedeni ABD

Dünya liderleri G20 Zirvesi’ne gergin başladılar. Zirve öncesi karşılıklı tehditler, kırmızı çizgiler açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e 300 milyar dolarlık yeni vergi tehdidinde bulunmuştu. Trump’a yanıt Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng’ten gelmişti: "Eğer ABD tansiyonu yükseltmeye istekliyse, biz de sonuna kadar savaşırız." Karşılıklı kılıçlar çekilmişti. Dünya gözlerini Trump-Xi görüşmesine dikmişti.

MACRON’UN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

Zirve’den 2 gün önce Japonya’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu duruma tepkiliydi, “çok kutupluluğun bir platformu olan G20 Zirvesi'nin ABD-Çin çatışmasının arenasına dönüşmesine” karşıydı Macron. Elysee Sarayı, bu durumun “Zirve’yi esir alacağı” açıklamasında bulunmuştu. 

Bir taraftan ticaret savaşları, diğer taraftan ABD’nin İran’a saldırı planları ve İran’ın Nükleer Anlaşmayı terk edeceği açıklaması, Avrupa Birliği’nin liderliğine soyunan Macron’un gündemindeydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çavuşoğlu’nun çelişkili Suriye politikası 13 Eylül 2021 | 150 Okunma ABD’de Biden senaryoları 30 Ağustos 2021 | 96 Okunma Asya’da ABD hegemonyasının sonu 23 Ağustos 2021 | 143 Okunma Türkiye’nin Afrika atağı Fransa’yı endişelendiriyor 09 Ağustos 2021 | 398 Okunma Tunus cumhuriyetini savunuyor 27 Temmuz 2021 | 225 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar