G20’nin kaybedeni ABD

Dünya liderleri G20 Zirvesi’ne gergin başladılar. Zirve öncesi karşılıklı tehditler, kırmızı çizgiler açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e 300 milyar dolarlık yeni vergi tehdidinde bulunmuştu. Trump’a yanıt Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng’ten gelmişti: "Eğer ABD tansiyonu yükseltmeye istekliyse, biz de sonuna kadar savaşırız." Karşılıklı kılıçlar çekilmişti. Dünya gözlerini Trump-Xi görüşmesine dikmişti.

MACRON’UN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

Zirve’den 2 gün önce Japonya’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu duruma tepkiliydi, “çok kutupluluğun bir platformu olan G20 Zirvesi'nin ABD-Çin çatışmasının arenasına dönüşmesine” karşıydı Macron. Elysee Sarayı, bu durumun “Zirve’yi esir alacağı” açıklamasında bulunmuştu. 

Bir taraftan ticaret savaşları, diğer taraftan ABD’nin İran’a saldırı planları ve İran’ın Nükleer Anlaşmayı terk edeceği açıklaması, Avrupa Birliği’nin liderliğine soyunan Macron’un gündemindeydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 264 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 547 Okunma Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri 27 Haziran 2022 | 167 Okunma Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat 21 Haziran 2022 | 282 Okunma Macron’un Ukrayna krizinde denge politikası 30 Mayıs 2022 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar