Fransa’nın körfez atağı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Batı Asya ve Körfez ülkeleriyle ilişkilerinde yeni bir adım daha attı. 28 Ağustos 2021 “Bağdat İş birliği ve Ortaklık Konferansı’ndan sonra Körfez ülkelerine 48...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Batı Asya ve Körfez ülkeleriyle ilişkilerinde yeni bir adım daha attı. 28 Ağustos 2021 “Bağdat İş birliği ve Ortaklık Konferansı’ndan sonra Körfez ülkelerine 48 saatlik bir ziyaret gerçekleştirdi.

3 Aralık’ta bölgeye giden Macron, önce Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaptığı bir dizi anlaşma ile Körfez’de elini güçlendirdi. Aynı gün Katar’da yöneldi ve 4 Aralık’ta da Suudi Arabistan’a geçerek ziyaretini tamamladı.

Fransız basını ve bölgeyi yakından izleyen uzmanların ortak kanısı: Asya-Pasifik bölgesine yönelen ABD emperyalizminin bölgeden askerlerini çekmesi ve/veya azaltmasıyla oluşan boşluğu Fransa doldurmaya çalışıyor şeklinde.

ABD’nin en yakın müttefikleri olan Körfezin bu üç önemli ve zengin ülkesi BAE, Katar ve Suudi Arabistan’ın ilişkilerini ABD dışında Fransa, Çin ve Türkiye ile geliştirmeye yöneldiği görülüyor. Bu durum bölgede dengeleri değiştiriyor ve yeni saflaşmalar ortaya çıkıyor.

Fransa’nın bu son atağını bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor.

BAE dış politikada müttefikler, ortaklar ve dostlar ağını çeşitlendiren bir politika izliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ukrayna’nın hayal kırıklığı 24 Ocak 2022 | 259 Okunma ABD’nin saldırganlığı, AB’nin diyalog arayışları 17 Ocak 2022 | 59 Okunma De Gaulle ve doğru strateji 10 Ocak 2022 | 93 Okunma Macron’un Avrupa planı 03 Ocak 2022 | 103 Okunma Etiyopya vatanını savunuyor 13 Aralık 2021 | 214 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar