Fransa’da seçimler, adaylar ve programlar

Avrupa’nın Asya’ya yönelişi uzun bir süreç. 2000’li yılların başında başlayan, bugün giderek netleşmeye başlayan, yarın siyasi ve ekonomik alanda kucaklaşacak bir Avrupa var önümüzde....

Avrupa’nın Asya’ya yönelişi uzun bir süreç. 2000’li yılların başında başlayan, bugün giderek netleşmeye başlayan, yarın siyasi ve ekonomik alanda kucaklaşacak bir Avrupa var önümüzde. Hani, “Yeni bir dünya kuruluyor” diyoruz ya! İşte Avrasya dediğimiz bu yeni dünyanın bir ayağı Avrupa, diğeri Asya.

Almanya’nın Avrasya kampına yönelişini Ali Mercan Aydınlık’ta ısrarla yazdı, yazmaya devam ediyor. Bu köşeden de Fransa’nın yönelişini değerlendirmeye çalışıyoruz. Fransa Almanya’dan farklı bir süreçten geçerek bugünlere geldi. Almanya kendi ulusal çıkarları için sağı, solu, muhafazakarı, sosyal demokratı aynı iktidarda birleştermeyi başardı. Fransa’da ise sosyal demokratlar gerek muhalefette gerekse iktidarda en Amerikancı akım olarak varoldular.

MİTTERRAND’DAN CHİRAC’A

1981’de “sol” vaatlerle iktidara gelen Mitterrand, Birinci Körfez Savaşı’nda ABD’nin yanında yer alarak de Gaulle’cü dış politikayı terk etti. Küresel rüzgara yelken açan Mitterrand, özelleştirmelerle solcuları hayal kırıklığına uğrattı. İşsizlik üçe katlandı.

2002-2007 yıllarında Jacques Chirac, İkinci Körfez Savaşı’nda (2003) Irak’ın işgaline karşı çıkarak Almanya ve Rusya ile birlikte hareket etti. Fransa ABD’ye cepheden karşı çıkmıştı. Dominique de Villepin, Chirac’ın dışişleri bakanı olarak Birleşmiş Milletler’de ABD işgaline karşı yaptığı konuşma ile gündem olmuştu. 2005 yılında başbakan olan Villepin Chirac’ın halefi konumundaydı. 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacaktı. Sarkozy de adaydı.

ABD, Fransa’nın Irak işgaline karşı çıkmasını ve Rusya ile birlikte hareket etmesini unutmamıştı. Sarkozy ile Villepin arasında bir komploya dönüşen “Clearstream” davası ile Villepin yıpratılmış ve Sarkozy’nin önü açılmıştı. Sarkozy’nin seçim bildirgesi, de Gaulle’ün Atlantik karşıtı dış politikalarını reddeden bir manifestoydu. Seçim sloganı “Kopuş”tu. De Gaulle geleneğinden kopulacak ve Atlantik’e yelken açılacaktı. Öyle de oldu. Afrika’ya ABD ile birlikte haçlı seferleri düzenlediler: (Fildişi Sahilleri, Libya). Sonra Suriye... ‘nin Büyük Ortadoğu Projesi doğrultusunda Suriye’ye müdahale etmenin şartlarını yaratması izledi. İçerde yabancı düşmanlığı, ekonomi de özelleştirmeci, sosyal haklara saldırı... Halk desteği yerlerde sürünüyordu. Yüzde yirmilerin altına düşmüştü.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa’nın sancılı Avrasya süreci 18 Şubat 2019 | 31 Okunma Emperyalizmin hukuk tanımayan temsilcisi 11 Şubat 2019 | 18 Okunma Emperyalizmin hukuk tanımayan temsilcisi 11 Şubat 2019 | 0 Okunma Kim diktatör? 04 Şubat 2019 | 125 Okunma Davos Zirvesi’nde küreselleşmenin sorunları konuşulacak 21 Ocak 2019 | 44 Okunma
TÜM YAZILARI