Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat

Aydınlık Gazetesi Yazarı Ali Rıza Taşdelen'in bugünkü (21.06.2022)''Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat'' başlıklı yazısı.

Fransa’da pazar günü yapılan genel seçim sonuçları deprem etkisi yarattı. Seçmenlerin yüzde 54’ü sandığa gitmedi. Gidenlerin de 1,2 milyonu boş oy kullandı. Seçimlerde Macron Meclis’te çoğunluğu kaybetti. Jean-Luc Melenchon'un başını çektiği Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ), Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Partisi (PS) ve Komünist Partisi'ni (PCF) kapsayan "Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği" (NUPES) beklenen sonuca ulaşamadı. Marine Le Pen’in Ulusal Birlik Partisi Mecliste sandalye sayısını 11’e katladı.

İçişleri Bakanlığının açıkladığı seçim sonuçlarına göre 577 sandalyeli Ulusal Meclis'te Cumhurbaşkanı Macron’un Ensemble (Birlikte) ittifakı 245, Melenchon’un NUPES ittifakı 131, Le Pen’in Ulusal Birlik partisi 89 ve Cumhuriyetçiler Partisi 61 milletvekili çıkardılar.

Sonuçlar Fransa’da siyasi bir depreme yol açtı. Anket kuruluşları sınıfta kaldı ve öngörülerinin hiçbiri çıkmadı. Anketçiler Macron’un hükümet çoğunluğunu oluşturacağını ama Melenchon’un NUPES ittifakıyla at başı gittiğini, Le Pen’in Mecliste ancak bir grup kuracağını (15 milletvekili) bazıları 30-40 milletvekili çıkaracağını öngördüler.

Marine Le Pen hariç tüm partiler, ittifaklar, televizyon yorumcuları ve tabi anketçiler şaşkın durumda.

Fransa’da 4 ana ittifak yarıştı. Bunların içinde sadece Le Pen’in Ulusal Partisi seçimlere tek başına katıldı. Macron cephesi, NUPES ve Cumhuriyetçilerin hepsi Atlantikçi partiler. Le Pen’in Ulusal Birlik Partisi ise tek başına Avrasya cephesini temsil ediyor.

Açalım: Macron’un partisi NATO’cu, AB’ci, neoliberal ve küreselcilerin temsilcisi. NUPES "Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği"nin başını Jean-Luc Melenchon çekiyor. Partisi Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) NATO karşıtı ve Rusya dostu olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmıştı ama ikinci turda Melenchon’un yönlendirmesiyle Le Pen karşıtı bir tutum takınmış ve seçmenlerinin neredeyse yarısı Le Pen kazanmasın diye Macron’a oy vermişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 264 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 548 Okunma Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri 27 Haziran 2022 | 167 Okunma Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat 21 Haziran 2022 | 282 Okunma Macron’un Ukrayna krizinde denge politikası 30 Mayıs 2022 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar