Etiyopya vatanını savunuyor

Afrika’nın mazlum ülkelerinin emperyalist hegemonyaya karşı yürüttükleri devletlerinin bağımsızlık mücadeleleri her geçen gün yeni zaferler kazanıyor.Daha iki hafta önce bu köşeden ABD emperyalizminin...

Afrika’nın mazlum ülkelerinin emperyalist hegemonyaya karşı yürüttükleri devletlerinin bağımsızlık mücadeleleri her geçen gün yeni zaferler kazanıyor.

Daha iki hafta önce bu köşeden ABD emperyalizminin Etiyopya’da yenileceğini yazmıştık. Bugün gelişmelerin bu yönde olduğunu görüyoruz. 9 farklı eyalet ve Addis Ababa ile Dire Dawa gibi özel statülü şehir yönetiminden oluşan Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı Abiy Ahmed, bugüne kadar hiç sömürge olmamış ülkesinin birliğini savunarak ve merkezi ulusal bir devlet yapısına kavuşturmak için verdiği mücadele kararlılıkla sürüyor.

Etnik grupları kışkırtarak Abiy Ahmed’in önünü kesmek isteyen ABD’nin tüm çabalarının boşa çıktığını görüyoruz.

ABD’nin kışkırttığı ayrılıkçı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile merkezi hükümet arasında çatışmalar bir yıldır sürüyordu. Kuzeyden güneye, başkente doğru ilerleyen ayrılıkçı terör örgütü stratejik önemdeki Dessie ve Kombolşa kentlerini ele geçirmişlerdi. Bunun üzerine Başbakan Abiy Ahmed başbakanlık görevini yardımcısına bırakarak cepheye gitti, başkomutan olarak ordunun başına geçti.

Halkı “vatan savunması” temelinde harekete geçiren Ahmed, ayrılıkçı terör örgütünün püskürtüldüğünü; Dessie ve Kombolşa'yı ve 17 kasabayı geri aldıklarını açıkladı. Şu anda askeri durum tersine dönmüş ve sahada inisiyatif hükümet ordusuna geçmiş durumda.

Ayrılıkçı terörist güçleri püskürtmede SİHA’ların önemli bir rol oynadığı ifade ediliyor. Batı’da bu SİHA’ların Çin’den ve Türkiye’den alındığı yazılıp çiziliyor ama Ankara bunu doğrulamadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa Birliği’nin çıkmazı 16 Mayıs 2022 | 81 Okunma Sandıktan çıkan demokrasi! 02 Mayıs 2022 | 12 Okunma De Gaulle döneminde ABD-NATO ilişkileri 07 Şubat 2022 | 120 Okunma Afrika’da bağımsızlık rüzgarı 31 Ocak 2022 | 78 Okunma Ukrayna’nın hayal kırıklığı 24 Ocak 2022 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar