De Gaulle’ü keşfetme zamanı

ABD Başkanı Donald Trump, İran nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladığında Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sert bir tepki gelmişti. Fransa’da ise Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD’ye ve...

ABD Başkanı Donald Trump, İran nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladığında Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sert bir tepki gelmişti. Fransa’da ise Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD’ye ve Atlantik cephesine karşı en açık tutumu almıştı.

Le Maire, “Amerika’nın uydusu mu olacağız?” diye soruyor, “ABD’nin dünyanın ekonomi polisi olmasına izin vermeyeceğiz” diyordu. “Bugün tüm Avrupa devletlerinin gözlerini açmasının zamanı geldi. Umarım, Avrupalı ortaklarımız durumun ciddiyetinin farkındadır”.

De Gaulle’cü gelenekten gelen Le Maire, Fransa’da aynı geleneğin temsilcilerinden Dominique de Villepin’in 2003 yılında ABD’nin Irak işgaline karşı Birleşmiş Milletler (BM) oturumunda yaptığı konuşmanın metnini yazan kişi olduğunu da yeni öğrendim. Fransa o zaman De Gaulle’cü geleneğin son temsilcisi Jacques Chirac’ın cumhurbaşkanlığı döneminde Almanya ve Rusya ile birlikte ABD’nin Irak saldırısına karşı çıkmıştı. Chirac, Schröder ve Putin Paris, Berlin Moskova hattını oluşturmuşlardı.

FRANSA YOL AYRIMINDA

Aslında başlığı “Avrupa yol ayrımında” diye atmak daha doğru olur. Ama, sürece Fransa’dan bakan bir yazı yazınca “Fransa yol ayrımında” başlığını kullandım. Geçen hafta G7 Zirvesinde ABD Başkanı Trump ile yaşananlar, son yıllarda giderek belirginleşen ABD ile Avrupa arasındaki çelişmelerin açık bir şekilde su üstüne çıkmasına neden oldu.

Emmanuel Macron 2018 yılının ilk ziyaretini Çin’e yapmıştı. İki ülke arasında önemli ticari anlaşmalar yapılmış, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nin Fransa tarafından destekleneceğini ve işbirliği yapmak istediklerini açıklamıştı. Macron’un Çin ziyareti öncesi Bruno Le Maire, Wall Street Journal’a verdiği röportajda ‘Fransa’nın ABD ile olan belirsiz ilişkileri dengelemek için Rusya ve Çin ile ticari ilişkileri geliştimek istediklerini’ söylemişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Afrika’da gerileyen Fransa ilerleyen Çin 18 Mart 2019 | 195 Okunma Cezayir nereye? 11 Mart 2019 | 96 Okunma Macron’dan Siyonizm’e prim 25 Şubat 2019 | 24 Okunma Avrupa’nın sancılı Avrasya süreci 18 Şubat 2019 | 98 Okunma Emperyalizmin hukuk tanımayan temsilcisi 11 Şubat 2019 | 18 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar