De Gaulle döneminde ABD-NATO ilişkileri

Fransa’da İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrası saflaşma ABD ve NATO eksenli yaşanmıştı. Nazi işgaline karşı iş birlikçi bir çizgi izleyen, savaştan sonra NATO’nun kurulmasında...

Fransa’da İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrası saflaşma ABD ve NATO eksenli yaşanmıştı. Nazi işgaline karşı iş birlikçi bir çizgi izleyen, savaştan sonra NATO’nun kurulmasında aktif rol üstlenen ve ABD’nin şemsiyesi altına girmeyi kabul eden Sosyal Demokratlar ile Hitler faşizminin işgaline direnen ve bu direnişin sembolü olan, ABD ve NATO’ya karşı çıkan, kafa tutan, Fransa’nın NATO’nun askeri kanadından çıkmasını sağlayarak NATO kurumlarını topraklarından kovan General Charles de Gaulle arasında olmuştur.

Dönemin Başbakanı Paul Ramadier’nin bilgisi dahilinde Dışişleri Bakanı Georges Bidault ve Amerikalı meslektaşı General Marshall bir gizli askeri anlaşma yaparak, ABD derin devletinin Fransa’da Rüzgâr Gülü adıyla anılan gizli örgütlenmesini imza altına almış olurlar (1947).

Rüzgâr Gülü’nün en istikrarlı ve uzun soluklu elemanı, gizli örgütün geliştirilmesinde de önemli rol oynayan, 1980’li yıllarda Cumhurbaşkanı Sosyal Demokrat Mitterrand’ın özel operasyonlar için danışmanlığını yapan François de Grossouvre’dur. 90’lı yıllarda İtalya’da yürütülen Gladyo operasyonlarıyla ortaya çıkan ABD derin devletinin Avrupa’daki Gladyo örgütlenmesi, Fransa’da Mitterrand tarafından sır gibi saklanır. 1994 yılında Rüzgâr Gülü’nün bu adamı ve Mitterrand’ın danışmanı François de Grossouvre, Elysee Saray’ında “intihar ederek” hayatına son verir!

ABD, Fransa ile yapılan bu gizli anlaşmanın diğer Avrupa ülkeleriyle de yapılmasını ister. Fransa, İngiltere ve Benelüks ülkeleri arasında 17 Mart 1948’de “Brüksel Anlaşması” imzalanır ve Avrupa’da Gladyo'nun çekirdeğini oluşturacak “Batı Birliği” kurulur. 4 Nisan 1949 tarihinde de NATO, Avrupa ülkelerini denetim altına almayı amaçlayan bu gizli örgütlenmenin örtüsü olarak kurulmuş olur.

NATO’nun askeri ve politik kurumları birer birer Fransa’ya yerleşir. NATO’nun en yüksek karar organı Kuzey Atlantik Konseyi (CAN), Orta Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (AFCENT), Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı (SHAPE), Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (SACEUR), Avrupa US Army Lojistik Komutanlığı Fransa’nın çeşitli kentlerine konuşlanır. ABD 10’un üzerinde Fransız üssünü kullanmaya başlar. 50 bin civarında Amerikalı asker ve sivil memur Fransa’ya yerleşir. Hitler Almanya’sının işgalinden yeni kurtulan Fransa, adeta Amerikan işgali altındadır.

1 Haziran 1958 tarihinde tekrar ülkenin başına direnişin lideri Charles de Gaulle geçer, 28 Eylül’de yeni Anayasa’nın kabulüyle V. Cumhuriyet başlamış olur. General de Gaulle, Fransa-NATO ilişkilerini yeniden ele alarak, 7 Mart 1966 tarihinde NATO’nun askeri kanadından ayrıldığını açıklar ve NATO Başkomutanlık Karargahı dahil tüm NATO üs ve tesislerinin Fransız topraklarından çekilmesi kararını alır. Bu karar bir günde verilmiş bir karar değildir. Cumhurbaşkanlığına seçilmesinden itibaren ABD’ye karşı her fırsatta kafa tutmuş ve adım adım NATO'dan uzaklaşmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 264 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 548 Okunma Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri 27 Haziran 2022 | 167 Okunma Fransa Genel Seçimleri: Macron’a ulusal tokat 21 Haziran 2022 | 283 Okunma Macron’un Ukrayna krizinde denge politikası 30 Mayıs 2022 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar