Davos Zirvesi’nde küreselleşmenin sorunları konuşulacak

Emperyalizmin neoliberal küreselleşme saldırısında kullandığı enstrümanları da artık kullanılamaz duruma gelmeye başladı. Özellikle ABD ile Avrupa arasında NATO’da çatlaklar yaşanıyor, Dünya...

Emperyalizmin neoliberal küreselleşme saldırısında kullandığı enstrümanları da artık kullanılamaz duruma gelmeye başladı. Özellikle ABD ile Avrupa arasında NATO’da çatlaklar yaşanıyor, Dünya Ticaret Örgütü’nde birbirlerine girmiş durumdalar, Transatlantik  Serbest Ticaret  Anlaşması da yürümedi. Ve İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu. Dünyadaki neoliberal düzenin önde gelen devlet adamlarının, endüstri devlerinin, Google, Microsoft, Facebook gibi iletişim ve sosyal medya şirketlerinin, mali oligarşinin, IMF ve Dünya Bankası temsilcilerinin katıldığı bir forum. Yani uluslararası küresel sistemi oluşturan, sorunlarını konuşan ve sistemi sürdürmek için çareler arayan dünya çapında bir forum. Ama artık sistemin çökmekte olduğunu kendileri de görmekte. Her yıl hazırladıkları risk raporlarında bunu itiraf etmekteler.
KÜRESELLEŞME İLE MİLLİYETÇİLİK ARASINDA GERİLİM
Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Riskler 2019 Raporu’nda, artan jeopolitik ve jeoekonomik gerilimlere dikkat çekiliyor. Raporda, bu gerilimlerin, şu anda mevcut olan en acil küresel riskleri temsil ettiğini, dünyanın, küresel politik ekonomiyi derinden değiştiren bir küreselleşme döneminin ardından bir ayrışma dönemine geçiş yapmakta olduğunu ve ekonomisinin küreselleşmesi ile dünya siyasetinde gelişen milliyetçilik arasındaki gerilimin derinleşmekte olan bir risk olduğu ifade ediliyor..
Bu yıl 22-25 Ocak tarihleri arasında yapılacak foruma ABD ve onun yörüngesinden bir türlü kurtulamayan üç lider Davos Zirvesi’ne katılmayacağını açıkladı.
TRUMP, MACRON VE MAY DAVOS’A GİTMİYOR
ABD Başkanı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa’nın sancılı Avrasya süreci 18 Şubat 2019 | 75 Okunma Emperyalizmin hukuk tanımayan temsilcisi 11 Şubat 2019 | 18 Okunma Emperyalizmin hukuk tanımayan temsilcisi 11 Şubat 2019 | 0 Okunma Kim diktatör? 04 Şubat 2019 | 125 Okunma Davos Zirvesi’nde küreselleşmenin sorunları konuşulacak 21 Ocak 2019 | 44 Okunma
TÜM YAZILARI