Batı’nın çaresizliği AB, G7 ve NATO Zirveleri

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta yapılan milletvekili seçimlerinde Mecliste hükümet kurma çoğunluğunu kaybetti. Henüz yeni bir hükümet kurulmuş değil. Macron, yenilgisini AB dönem...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta yapılan milletvekili seçimlerinde Mecliste hükümet kurma çoğunluğunu kaybetti. Henüz yeni bir hükümet kurulmuş değil. Macron, yenilgisini AB dönem başkanlığının son haftasında bir diploması maratonuyla örtmek istiyor.

Seçimlerden iki gün sonra konuşan Macron, hükümeti kurmak için koalisyon çalışmalarının sürdüğünü açıkladı ama ortada somut bir şey yok. Seçim sonuçlarının kendisinin cumhurbaşkanlığını etkilemediğini açıklama ihtiyacı duyması da durumunun ne kadar kritik olduğunu gösteriyor.

Hükümet krizi devam ederken Macron bir hafta boyunca Fransa’da olmayacak. AB dönem başkanı olarak 30 Haziran’a kadar önce AB, sonra G7 ve ardından da NATO Zirvesi’ne katılacak. Bu üç Zirvede ana konu Ukrayna, Rusya ve Türkiye.

Batı dünyasının bu önemli üç zirvesi Atlantik güçlerinin Yeni Dünya’nın ataklarıyla darbe üzerine darbe aldığı bir dönemde yapılması ABD ve Fransa’nın çırpınışlarına sahne olacak. Aldıkları ve alacakları kararların Atlantik cephesinin çaresizliğini ortaya koyacak. Sadece Yeni Dünya’nın öncü ülkeleri Rusya ve Türkiye ile yaşananları özetlemek bile ABD ve Batı dünyasının nasıl köşeye sıkıştığını ve aynı zamanda tehdit ve saldırılarının Rusya ve Türkiye’yi nasıl birbirine yakınlaştırdığını gösterecektir.

Atlantik’in saldırı örgütü NATO, Ukrayna’da yenildi. Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlar Avrupa’da bir enerji krizine dönüştü ve kendilerini vurdu. Gıda krizi ile birlikte enerji krizinin tetiklediği fiyatlar tavan yapınca bir enflasyon girdabına girdiler. Avrupa’yı soğuk bir kış bekliyor.

Diğer taraftan Rusya, Türkiye ve Ukrayna işbirliği ile oluşturulacak “Tahıl Koridoru” görüşmeleri gıda krizini çözmek için önemli bir adım olacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin Tayvan fiyaskosu 08 Ağustos 2022 | 252 Okunma Macron’un Afrika’da Rusya rahatsızlığı 01 Ağustos 2022 | 91 Okunma Avrupa’da Rus gazı depremi! 18 Temmuz 2022 | 231 Okunma Biden’ın Amerika’sı kriz içinde 04 Temmuz 2022 | 269 Okunma NATO’nun Fransa’da gizli örgütlenmesi: Rüzgar Gülü 29 Haziran 2022 | 568 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar