Avrupa’nın Amerikancı liderleri

Avrupa’da yaşanan derin siyasal ve ekonomik krizin nedenleri üzerine yürütülen tartışmalarda, ABD etkisi ve Avrupalı liderlerin konumunun daha sık gündeme geldiğini görüyoruz. Çürüyen Batı...

Avrupa’da yaşanan derin siyasal ve ekonomik krizin nedenleri üzerine yürütülen tartışmalarda, ABD etkisi ve Avrupalı liderlerin konumunun daha sık gündeme geldiğini görüyoruz. Çürüyen Batı uygarlığında siyaset ve diplomasi sanatı yok olmuş; başta ABD olmak üzere tüm Batı ülkelerinde siyaset kurumunun, dünyadaki yeni gelişmelere önderlik edecek çözüm üretecek entelektüel kaynaklardan yoksun olduğu bir durumu yaşıyoruz.

ABD’nin neoliberal küreselleşmeci Yeni Dünya Düzeni’nin siyasi, ekonomik ve askeri süreci ve sonuçları ortada. Bu süreci liderler düzleminde ele alalım. 1990’lı yırlardan bugüne Batı emperyalizminin siyaset sahnesine çıkardığı liderlere bir bakalım: George H. W. Bush, yani baba Bush 1981-1989 ABD Başkanı Ronald Reagan’ın yardımcısı, sonra 1989-1993 yıllarında ABD Başkanı. Daha sonra 2001-2009 yıllarında oğlu George W. Bush ABD Başkanlığı yapacaktır.

Reagan’dan Biden’a uzanan bu süreçte ABD dünyaya neoliberal küreselleşme politikasını dayattı. Yeni bir dünya düzeni kuracaklarını iddia ettiler. Ulus devletleri yok etme bölme parçalama planıydı bu. Irak ve Afganistan’ın işgali ile başlayan, Libya ve Suriye’ye saldırı ile devam eden Büyük Ortadoğu Projesi (BOP). Ve buralarda yenilen ve geri çekilen ABD.

Fransa Cumhurbaşkanları: Nicolas Sarkozy (2007-2012), François Hollande (2012-2017), Emmanuel Macron (2017-). Almanya Başbakanı Angela Merkel (2005-2021), Silvio Berlusconi 1994-2011 yılları arasında 3 kez İtalya başbakanlığı yapmış. Hepsinin ortak yanı ABD’nin iflas eden Yeni Dünya Düzeni’ni kurtarmada rol alan Avrupalı liderler olması.

Konu o kadar geniş ki! Burada, liderler açısından Fransa’nın konumu Avrupa’da ABD işbirlikçiliğinin en bariz örneği olması açısından değerlendirmeye değer.

Fransa’yı Fransızların yönettiğini sanmak ne büyük yanılgı! ABD’ye karşı Fransa’nın ulusal çıkarlarını savunan Charles de Gaulle’ü bir parantez içine alarak, İkinci Dünya Savaşı’ından sonra gelmiş geçmiş cumhurbaşkanlarına, başbakanlarına, bakanlarına, medya patronlarına kamu veya özel holding başkanlarına yakından baktığımız zaman Fransa’yı kimlerin yönettiğini daha iyi anlıyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa’da enerji krizi her kesimi vuruyor 03 Ekim 2022 | 283 Okunma Oscar LaFontaine: ‘Ukrayna krizinin sorumlusu Amerika’ 26 Eylül 2022 | 168 Okunma Atlantik ile Avrasya arasında bocalayan Avrupa 19 Eylül 2022 | 151 Okunma Avrupa’nın Amerikancı liderleri 12 Eylül 2022 | 81 Okunma AB’nin iflas eden enerji stratejisi 05 Eylül 2022 | 190 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar