Avrupa’da enerji krizi her kesimi vuruyor

Avrupa’da ateş bacayı sarmış durumda. Yaşanan enerji krizi, istisnasız yaşamın her alanını etkisi alanına almış. Küçük, büyük patronlar “imdat batıyoruz” diye feryat ediyor. Patronlar...

Avrupa’da ateş bacayı sarmış durumda. Yaşanan enerji krizi, istisnasız yaşamın her alanını etkisi alanına almış. Küçük, büyük patronlar “imdat batıyoruz” diye feryat ediyor. Patronlar feryat ediyorlarsa halkın geri kalan kesimleri tam bir çıkmaz ve çaresizlik içindedir.

Hükümetlerin bulduğu çare enerji kullanımında tasarruf yapmak. Amaçları halkın ve sanayicinin gazını almak. Krizin tasarrufla çözülemeyeceğini biliyorlar. O zaman sanayici ve halka destek olmak; fiyatları sabitlemek, maddi destek vermek gibi önlemler öneriyorlar. Ama kasada para yok, bunun da bir sınırı var.

Küreselleşmenin ilk yıllarında Sanayi üretimi iş gücünün ucuz olduğu ülkelere taşındı. Buna Fransızca “délocalisation” dediler. 90’ların başında, henüz Çin dünyanın üretim merkezi değilken, Avrupa’nın büyük sanayi şirketleri iş gücünün ucuz olduğu başta Romanya olmak üzere Doğu Avrupa’ya ve Afrika’nın Mağrip ülkelerine kaçıyorlardı. 2000’li yıllarda Çin’e yöneldiler.

Almanya, sanayisini koruyan nadir ülkelerden biriydi. Fransa ise sanayi üretimini kendi topraklarında tutamamıştı. Gözünü kâr hırsı bürümüş şirket sahipleri, Fransa’da bir düz işçiye 6.500 frank aylık vermek yerine (avro öncesi), Romanya’da aynı işi yapan işçiyi 1000-1500 frank aylıkla çalıştırıyorlardı.

Enerji kriziyle birlikte bu kez de çeşitli sektörlerdeki şirketlerin enerjinin daha ucuz olduğu ülkelere kaçması gündemde.

Fransız İşverenler sendikası Medef’in başkanı Geoffroy Roux de Bézieux, Cumhurbaşkanı Macron’a çağırıda bulunarak şirketlerin “iflasın eşiğinde olduğunu” ifade ediyor ve “imdat” diyor: “Bu şirketlerin Fransız olmasını ve Fransa’ya yatırım yapmaya devam etmesini mi tercih edersiniz, (...) Yoksa yabancı bir çokuluslu şirket tarafından satın alınmasını ve her şeyin Fransa’dan gitmesini mi?”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Afrika’nın sömürgecilikten kurtulmayı bekleyen son devleti: Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti 05 Aralık 2022 | 260 Okunma AUKUS fiyasko ile sonuçlandı 21 Kasım 2022 | 108 Okunma Yaptırımlara rağmen Avrupa-Rusya ticaretinde patlama 14 Kasım 2022 | 166 Okunma AB’nin geleceğini tehdit eden Fransa Almanya gerginliği 07 Kasım 2022 | 523 Okunma Fransa mezarda emekliliği dayatıyor 06 Kasım 2022 | 130 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar