AUKUS fiyasko ile sonuçlandı

Atlantik cephesi bir çıkmaz içinde. Ukrayna’da yenildiler; ABD’nin ateşe sürdüğü Avrupa da çıkmaza girdi. Enerji krizi Avrupa’yı kasıp kavuruyor. ABD’nin, NATO’nun peşine takılmanın...

Atlantik cephesi bir çıkmaz içinde. Ukrayna’da yenildiler; ABD’nin ateşe sürdüğü Avrupa da çıkmaza girdi. Enerji krizi Avrupa’yı kasıp kavuruyor. ABD’nin, NATO’nun peşine takılmanın bedelini ödüyorlar.

Avrupa içine düştüğü bu çıkmazdan kurtulmanın yollarını arıyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Çin ziyareti, Çin devlet şirketi Cosco’nun Hamburg Limanı’ndaki konteyner terminaline ortaklığı Atlantik medyasından ve Almanya’daki Atlantikçi kanattan büyük tepki aldı.

Aslında 2014’de Ukrayna’da ABD’nin Nazi darbesinden sonra gerilen Rusya-Avrupa ilişkilerini siyasi olarak çözmek için Fransa ve Almanya epey çaba harcamıştı. Ama Biden Amerika’sı AB’nin motor ülkeleri Fransa ve Almanya’yı peşine takmayı becermişti.

Her iki ülkenin de başında Atlantikçi hükümetler olsa da bu ülkenin devlet gelenekleri, büyük sanayicileri yani ülke çıkarlarını savunmada ülke dinamikleri ve mecburiyetlerin zorlamasıyla ağa babaları ABD’ye karşı çıkarlarını savunma yönünde adımlar atmaya ve çıkış yolları aramaya yöneliyorlar.

Hatırlanacaktır; Eylül 2021’de ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison “AUKUS” adı altında yeni bir güvenlik işbirliği paktı kurduklarını, buna göre ABD ve İngiltere'nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu. Böylece Avustralya ve Fransa tarafından 2016 yılında imzalanan ve 12 konvansiyonel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören, 90 milyar Avustralya doları (66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşme iptal edilmişti.

Anglosaksonlar AUKUS Paktı anlaşmasıyla Avustralya'nın Fransa'dan denizaltı alımını iptal ederek Fransa’ya “ihanet etmiş” ve “sırtından vurmuştu”. 2016’da imzalandığında “Yüzyılın Sözleşmesi” olarak değerlendirilen bu anlaşma Fransa açısından “Yüzyılın İhanetine” dönüşmüştü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AUKUS fiyasko ile sonuçlandı 21 Kasım 2022 | 107 Okunma Yaptırımlara rağmen Avrupa-Rusya ticaretinde patlama 14 Kasım 2022 | 163 Okunma AB’nin geleceğini tehdit eden Fransa Almanya gerginliği 07 Kasım 2022 | 520 Okunma Fransa mezarda emekliliği dayatıyor 06 Kasım 2022 | 129 Okunma Irak’ın işgalinden Ukrayna çıkmazına Fransa (3) 24 Ekim 2022 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar