Atlantikçi Macron

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde büyük bir yenilgi yaşayan, esas olarak Atlantikçi geleneksel muhafazakâr ve sosyal demokrat partiler yenilgilerinin nedenleri üzerine düşünedursunlar, yükselişe geçen neoliberal...

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde büyük bir yenilgi yaşayan, esas olarak Atlantikçi geleneksel muhafazakâr ve sosyal demokrat partiler yenilgilerinin nedenleri üzerine düşünedursunlar, yükselişe geçen neoliberal küreselleşme karşıtı milliyetçi partiler Avrupa’nın ve kendi ülkelerinin geleceğini nasıl etkileyecekleri konusunda yoğun bir çaba içindeler.
AP seçimleri bir kez daha gösterdi ki; 90’lı yıllarda Avrupa’da büyük hayallerle başlayan ve 2000’li yıllarda Türkiye’de yalan rüzgârları estiren Avrupa Birliği (AB) projesinin gerçekleşmediği ve başlangıcında öngörülen birlik, artık bir hayal.

AB’nin bu duruma gelmesinde, ABD emperyalizminin güdümünde ulus devlet düşmanı neoliberal küreselleşmeci politikaların esiri olmalarının büyük payı vardır. Milliyetçi partilerin yükselmesi bunun sonucudur. Fransa’da Sarı Yelekliler Hareketi bu nedenle ortaya çıkmıştır. İngiltere’de Brexit bu nedenle gündeme gelmiştir. 

YENİ DÜNYA, ESKİ DÜNYA

Dünyada miadını dolduran neoliberalizmin savunucusu Macron’un bir umut olarak Fransa’da sahneye sürülmesinin sistem açısından bir çare olmadığı da görülmüştür. Macron yüzde 22 ile ülkeyi yönetmeye çalışmaktadır. 
Hâlbuki Yeni bir dünyanın taşlarının döşendiği günümüzde Atlantik’ten kurtulmuş, gelişen ve büyüyen Avrasya ile ilişkilerini güçlendiren bir Avrupa’ya ihtiyaç var. Oysaki ekonomik kriz içinde kıvranan, siyasete ve partilere dolayısıyla sisteme güvenin azaldığı bir Avrupa ile karşı karşıyayız. 

Çaresizlik içinde kıvranan bu durumdaki Avrupa, dünyadaki yeni gelişmelere ayak uyduramamakta, eski alışkanlıkları içinde debelenip durmaktadır. Bundan dolayı da Soğuk Savaş döneminin alışkanlıklarıyla Atlantik’ten kopamamakta ve yeni dünyanın önde gelen ülkeleri Çin ve Rusya’ya ABD’nin gözlüğüyle bakmaktadır. Bugün Avrupa’da bu çizginin sözcüsü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dur. Ve Macron artık dünyanın kaderini belirleyen Yeni Dünya’nın karşısındadır.

İRAN’A KARŞI TRUMP-MACRON BİRLİKTELİĞİ  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milleti birleştiren, Batı’yı telaşlandıran Harekât 14 Ekim 2019 | 96 Okunma İhvan’ın Tunus çıkmazı 07 Ekim 2019 | 137 Okunma Jacques Chirac, de Gaulle’ün son şövalyesi 30 Eylül 2019 | 135 Okunma Yemen’den meşru müdafaa eylemi 23 Eylül 2019 | 73 Okunma Fransa-Rusya ilişkisinde somut adımlar 16 Eylül 2019 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar