Asya’da ABD hegemonyasının sonu

Afganistan’da Taliban’ın ABD’ye karşı Bağımsızlık savaşını başarıya ulaştırması ve ABD’nin apar topar kaçması, ulusal ve uluslararası kamuoyunda gündemin ilk sıradaki...

Afganistan’da Taliban’ın ABD’ye karşı Bağımsızlık savaşını başarıya ulaştırması ve ABD’nin apar topar kaçması, ulusal ve uluslararası kamuoyunda gündemin ilk sıradaki yerini koruyor.

ABD ve Avrupa Birliği yenilgiyi kabul ettiler ve durumu kurtarmanın peşindeler. ABD de dahil tüm Batı Taliban ile nasıl ilişki kurarımın telaşına düşerken bizim papyonlu, kravatlı “Atatürkçülerimiz” ve Biden Tayfası ABD’nin bu yenilgisini örtmek için Taliban’ın sakalıyla, şalvarıyla, yobazlığıyla uğraşmaya devam ediyor.

Emperyalizmin tehdidi altındaki mazlum ülkelerde Sosyal Demokratlar, Amerikancı milliyetçi ve muhafazakârlar daima emperyalizmin işbirlikçisi olmuştur. Bunlar artık bilinen gerçeklerdir. Ülkemiz açısından Rand Corporation Raporu ve Biden’ın açıklamaları ortadadır: yukarıda saydığım güçlere dayanarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı devirmek, ülkede kargaşa çıkarmak, ekonomimizi çökertmek gibi. Sosyal medyada Amerika ve FETÖ kaynaklı kara propagandanın gönüllü askeri olan Biden Tayfası bu doğrultuda paylaşımlara devam ediyor.

Yazımın konusu; Atlantik güçlerinin Afganistan’daki son gelişmelerle ilgili tavrını yazmaktı ama beynini Amerika’ya kiralamış ve Türkiye’den kopmuş bu zavallılara değinmeden edemedim. Konumuza dönelim.

Tartışmalı 11 Eylül 2001 İkiz Kulelere saldırı sonrası “Bush Doktrini” ile Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’un ilk nüveleri ilan edildi. Bu proje ile “küresel terörizme” karşı haçlı seferi ilan eden ABD, içinde Türkiye’nin de olduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin Fas’tan Afganistan’a kadar 22 Müslüman ülkenin demokrasi ve özgürlükler aldatmacasıyla haritalarını yeniden şekillendirmeyi öngörüyordu. ABD’nin BOP macerası 2001’de Afganistan’ı işgalle başladı, ardından 2003’de Irak’ı işgal ettiler ve 2006’da Saddam Hüseyin’i katlettiler. 2010’da başlayan “Arap Baharı” sürecinde Tunus, Libya, Mısır ve Suriye başını ABD’nin çektiği emperyalist kampın saldırısına uğradı. Libya’da Kaddafi hunharca katledildi. Mısır ve Tunus’ta İhvancılar iktidara getirildi.

Bugün gelinen aşamada ABD ve müttefikleri bu ülkelerde yenildiler. Kuzey Afrika ve Batılıların Ortadoğu dediği Batı Asya’da perişan oldular. Afganistan yenilgisi bölgede ABD hegemonyasına son noktayı koydu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron’dan Yunanistan hamlesi 04 Ekim 2021 | 185 Okunma Macron’un Biden ile dansı 27 Eylül 2021 | 298 Okunma Fransa’ya Anglosakson darbe 20 Eylül 2021 | 229 Okunma Çavuşoğlu’nun çelişkili Suriye politikası 13 Eylül 2021 | 152 Okunma ABD’de Biden senaryoları 30 Ağustos 2021 | 103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar