Afrika’nın sömürgecilikten kurtulmayı bekleyen son devleti: Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti

Vatan Partisi’nin 11. Amiral Soner Polat Kurultayı’nın dikkat çeken uluslararası konuklarından birisi Batı Sahra olarak bilinen Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti’ndendi. Batı Sahra Cumhurbaşkanı İbrahim Gali de Kurultayı...

Vatan Partisi’nin 11. Amiral Soner Polat Kurultayı’nın dikkat çeken uluslararası konuklarından birisi Batı Sahra olarak bilinen Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti’ndendi. Batı Sahra Cumhurbaşkanı İbrahim Gali de Kurultayı bir mesajla selamladı. Peki, neresidir Batı Sahra ve bağımsızlık mücadelesi neden önemli?

Batı Sahra; Afrika Kıtası’nın kuzey batısında, Atlas Okyanusu ile Sahra Çölü arasında kuzeyinde Fas, güneyinde Moritanya, batısında Atlas Okyanusu, doğusunda ise Cezayir yer alıyor. 266.000 km2 yüz ölçümüne ve 603.253 nüfusa sahip Batı Sahra’nın 2049 km sınırının 41 km'si Cezayir, 1564 km'si Moritanya ve 444 km'si Fas ile çevrili. Atlas Okyanusu ile 1110 km'lik sahil şeridi bulunması bu ülkeyi jeopolitik açıdan daha da önemli kılıyor.

Etnik açıdan Batı Sahra’da yaşayanlar Sahrâvî olarak adlandırılıyor. Sahrâvî toplumu kendisini Müslüman ve Arap kimliğiyle tanımlamaktadır.

İki yüz yıl Portekizlerin sömürgesi olan Batı Sahra, Avrupa sömürgecilik tarihinde İngiliz, Fransız ve İspanyol sömürgecileri arasında ilk çatışma alanlarından birisi olmuştur. Batılı sömürgecilerin kendi aralarında giriştikleri rekabetin galibi İspanyollar olmuştur. 1884 yılında düzenlenen Berlin Konferansı sonrasında da İspanya, bölge üzerindeki sömürgeci hâkimiyetini hukuki bir yapıya dönüştürmüştür. Fas ise Fransa sömürgesi altına girmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tüm Afrika’da olduğu gibi, Batı Sahra ve Fas’ta bağımsızlık mücadelesi yükselmeye başlamıştır. İspanyol ve Fransız sömürgeciler bu mücadeleleri kanla bastırmışlardır. Bu bastırma harekâtları Fas ve Batı Sahra bağımsızlık ve özgürlük hareketini birleştirmiştir. 16 Kasım 1965’te BM, 2072 sayılı kararıyla İspanyol hükümetine İspanyol Sahrası için 14 Kasım 1960’ta kabul ettiği 1514 sayılı “Sömürge Ülkeleri ve Halklarına Bağımsızlık Verilmesi Bildirgesi”ne uyma çağrısı yapmıştır. Kararda İspanyol hükümetinden bölgede kendi kaderini tayin (self-determinasyon) hakkının acilen uygulanması ve bunun da BM eliyle yapılması istenmekteydi. BM’nin bu çağrıları Batı Sahra’daki milliyetçi hareketleri yüreklendirmiş ve bölgenin bağımsızlığı için 1967’de Muhammed Bassiri’nin liderliğinde Tahrir Hareketi kuruldu. Üç yıl sonra İspanyollar Tahrir Hareketi’nin lideri Muhammet Sidi İbrahim Bassiri’yi idam ettiler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fransız halkı yeniden ayağa kalkıyor 16 Ocak 2023 | 128 Okunma Çözüm bekleyen Batı Sahra sorunu 09 Ocak 2023 | 100 Okunma De Gaulle’ün mirası ve Fransız-Rus dostluğu 02 Ocak 2023 | 125 Okunma Avrupa ve ABD arasında çelişki artıyor 26 Aralık 2022 | 134 Okunma Minsk Anlaşması Rusya’ya karşı zaman kazanmak içinmiş! 12 Aralık 2022 | 85 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar