ABD’nin Tayvan fiyaskosu

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin yankıları sürüyor. Atılan başlıklara baktığımızda Fransa’nın Atlantikçi basınının savaş...

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin yankıları sürüyor. Atılan başlıklara baktığımızda Fransa’nın Atlantikçi basınının savaş kışkırtıcılığı yaptığı görülüyor: “Nancy Pelosi'nin ziyareti: Çin, Tayvan'a karşı askeri saldırı başlattı.”, “Tayvan yakınlarında askeri manevralar: Çin tatbikatlara başlıyor ve kaslarını gösteriyor.”, "Tayvan: Çin askeri manevralarını başlattı, 'çoklu' füzeler ateşlendi.", “Tayvan'da kriz: Çin tanklarını konuşlandırıyor.”, “Taipei'ye göre Çin, Tayvan'a saldırı simülasyonu yapıyor.”...

Atlantikçi medya Rusya’nın Ukrayna operasyonunu örnek göstererek, Çin’in de Tayvan’a saldıracağı yaygarasını koparıyorlar. ABD, NATO’nun doğuya genişlemesi hedefiyle yaptığı Ukrayna kışkırtmasında, Avrupalı ortaklarını peşine takmayı başarmış ama Ukrayna’da yenilmişti. ABD’nin Tayvan kışkırtması karşısında egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmada kararlı bir tavır sergileyen Çin, ABD de dahil Batı’nın ağababalarının bulunduğu G7 ülkelerine geri adım attırdı.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Liberation gazetesine yaptığı açıklamada “Fransa, tek Çin politikasına bağlı kalıyor."”dedi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, “tek Çin” politikası doğrultusunda, “Almanya, sadece bir Çin hükümeti olduğunu ve Tayvan ile diplomatik ilişkileri olmadığını kabul ediyor.” dedi.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları da aynı doğrultuda ortak bir açıklamada bulundular: “Biz, Kanada, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İtalya, Japonya ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanları ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi olarak, Tayvan Boğazı'nda ve dünyanın geri kalanında hukukun üstünlüğü, barış ve istikrara dayalı uluslararası düzeni korumak için ortak kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz. (…) Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) tarafından ilan edilen son tehdit edici faaliyetlerden, özellikle de gereksiz tırmanışa yol açabilecek canlı ateş manevralarından ve ekonomik baskı önlemlerinden endişe duyuyoruz. (…) G7 üyelerinin sırasıyla tek Çin politikaları, Tayvan konusundaki temel pozisyonları sabit kalmaktadır.”

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, “Gerginliği tırmanmasını istemiyoruz.” açıklamasında bulundu ve “gerginliğin diplomatik yolla çözülmesinden yana olduklarını” açıkladı.

Ama diplomatik ilişkilerde “Tek Çin”i tanıyan Batı, BM kararına rağmen Tayvan ile gayri resmi askeri, ticari ve kültürel ilişkilerini devam ettiriyor silah satıyor, Tayvan’ın uluslararası kurum ve örgütlerde yer alması için çaba harcıyorlar. Paris’teki Tayvan temsilciliği bir büyükelçilik gibi çalışıyor. 2020’de Cumhurbaşkanı Macron Aix-en-Provence kentinde yine bir konsolosluk görevi yapan Tayvan temsilciliğinin açılmasına onay veriyor ve aynı yıl Tayvan’a 25 milyon avroluk silah satışı yapıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Oscar LaFontaine: ‘Ukrayna krizinin sorumlusu Amerika’ 26 Eylül 2022 | 166 Okunma Atlantik ile Avrasya arasında bocalayan Avrupa 19 Eylül 2022 | 145 Okunma Avrupa’nın Amerikancı liderleri 12 Eylül 2022 | 79 Okunma AB’nin iflas eden enerji stratejisi 05 Eylül 2022 | 188 Okunma Batı’nın tükenişi 29 Ağustos 2022 | 382 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar