ABD’nin saldırganlığı, AB’nin diyalog arayışları

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve NATO, Ukrayna krizi ve Rusya’ya karşı alacakları tutum, izleyecekleri politikalar konusunda telaş içinde. Geçen hafta başından bu yana bir koşuşturmaca yaşanıyor. Rusya ulusal...

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve NATO, Ukrayna krizi ve Rusya’ya karşı alacakları tutum, izleyecekleri politikalar konusunda telaş içinde. Geçen hafta başından bu yana bir koşuşturmaca yaşanıyor. Rusya ulusal güvenliğini savunmada kararlı. ABD tehditler savuruyor ve AB’yi arkasında sürüklemeye çalışıyor. AB bir bocalama içinde; Fransa ve Almanya Rusya ile sorunların özellikle de Ukrayna konusunda diyalogla çözülmesinden yana. Ama her ülkede de Atlantikçi kanadın bastırmasıyla “ABD ile birlikteyiz, NATO Avrupa’nın güvenliği açısından önemlidir.” açıklamasında bulunuyorlar.

Buna rağmen Almanya, Rusya ile diyalog konusunda daha çok çaba harcıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bu hafta "her düzeyde" görüşmeler yapmak için Moskova'ya gideceğini açıkladı. Alman Bakan, “Diplomasi, özellikle kriz zamanlarında, büyük bir azim, büyük sabır ve güçlü sinirlerle karakterize edilir.” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü Brüksel’de toplanan NATO-Rusya Konseyi toplantısından bir sonuç çıkmadı. Aynı gün, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) da Viyana’da toplanmıştı. Perşembe ve cuma günleri ise AB Savunma ve Dışişleri Bakanları, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlığında Fransa’nın Atlas Okyanusu kıyısındaki Brest kentinde bir araya geldi.

Resmi bir niteliği olmayan, dolayısıyla bir kararın alınmadığı Brest toplantısına NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Komisyonu ve Afrika Birliği (AfB)’nden yetkililer de katıldılar. Toplantıda Borrell’in hazırladığı ve Mart ayında yapılacak AB Zirvesi’ne sunulacak olan “Stratejik Pusula” taslağı ele alındı.

“Stratejik Pusula” taslağı yanında en sıcak konu olan AB’nin Ukrayna, Rusya ve Doğu Avrupa’ya yönelik politikaları görüşüldü. Aslında Avrupalı bakanları bir araya getiren esas neden de buydu. NATO-Rusya Konseyi toplantısında NATO uzlaşmaya yanaşmadı; tehdit ve yaptırım uygulama tutumunu devam ettirdi. Rusya’nın talepleri netti: “Doğuya doğru genişlemeyi durdur”, “NATO güçlerini Varşova Paktı’na bağlı ülkelerden geri çek”, ve “Ukrayna, ve Gürcistan’ın NATO’ya katılmasını engelle”.

Peki Brest toplantısında, Afrika Birliği’nin ne işi vardı? Başta Fransa olmak üzere Batılı güçler Afrika’da zor durumdaydı. Özellikle geçen hafta Mali’de Fransa’ya ve Mali’ye yaptım kararı alan Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne karşı büyük protesto eylemleri yapılmıştı. AB’nin de Mali’ye karşı yaptırımlar hazırladığı açıklaması yapıldı. Josep Borrell “Mali’de kalmak istediklerini, ancak bunu ne pahasına olursa olsun yapmayacaklarını” ifade ederek, “Brüksel’in Bamako’ya sağladığı mali yardımı dondurduğunu” açıkladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa Birliği’nin çıkmazı 16 Mayıs 2022 | 91 Okunma Sandıktan çıkan demokrasi! 02 Mayıs 2022 | 12 Okunma De Gaulle döneminde ABD-NATO ilişkileri 07 Şubat 2022 | 120 Okunma Afrika’da bağımsızlık rüzgarı 31 Ocak 2022 | 78 Okunma Ukrayna’nın hayal kırıklığı 24 Ocak 2022 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar