ABD’de Biden senaryoları

ABD’nin Afganistan yenilgisi Batı dünyasında bir şaşkınlık yaratırken, ABD’de de Biden’a karşı dozu giderek artan bir tepkiye dönüştü.Biden'ın görevden azli, hatta istifasının...

ABD’nin Afganistan yenilgisi Batı dünyasında bir şaşkınlık yaratırken, ABD’de de Biden’a karşı dozu giderek artan bir tepkiye dönüştü.

Biden'ın görevden azli, hatta istifasının senaryoları konuşuluyor. Görevlerini yerine getirmek için giderek daha belirgin hale gelen zihinsel ve fiziksel yetersizlik durumu, yenilgi öncesi de dile getiriliyordu.

Özellikle Cumhuriyetçiler, ABD’nin apar topar Afganistan’dan kaçmasının, kendi askerleri ve Afgan işbirlikçilerinin tahliyesinin iyi planlanmamasının, Kabil Havaalanı ve çevresindeki patlamalarda 13’ü ABD askeri olmak üzere 200’e yakın insanın yaşamını yitirmesinin faturasını Biden’a ödetecek gibi görünüyor.

Eski ABD Başkanı Trump, "Joe Biden'ın Afganistan'da yaptığı, Amerikan tarihinin en büyük yenilgilerinden biri olarak tarihe geçecek!" diyerek Biden’ın istifasını istemişti.

Kabil saldırısından sonra da art arda Cumhuriyetçi senatörlerden Biden’ın istifa etmesi veya görevden alınması yönünde açıklamalar geldi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham "Joe Biden tüm Amerikan vatandaşlarını ve bizimle birlikte savaşanları tahliye edemezse, bunlar katledilecekler ve Joe Biden ciddi bir suç işlemiş olacak. Anayasada belirtildiği şekilde görevden almayı gerektirecek bir suç.” ifadelerini kullandı (francesoir.fr). Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçi Parti’nin üç numaralı ismi Elise Stefanik, Twitter hesabından “Joe Biden’ın ellerinde kan var” açıklamasında bulundu. Senatör Josh Hawley, “Afganistan’daki korkunç başarısızlıktan sorumlu olan Demokrat Başkanın istifa etmesi gerektiğini” söylerken bir başka Cumhuriyetçi Marsha Blackburn, “Biden yönetiminin tüm üst düzey yetkililerini istifa etmeye” çağırdı (lalibre.be).

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron’dan Yunanistan hamlesi 04 Ekim 2021 | 185 Okunma Macron’un Biden ile dansı 27 Eylül 2021 | 298 Okunma Fransa’ya Anglosakson darbe 20 Eylül 2021 | 229 Okunma Çavuşoğlu’nun çelişkili Suriye politikası 13 Eylül 2021 | 152 Okunma ABD’de Biden senaryoları 30 Ağustos 2021 | 103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar