ABD Etiyopya’da yenilecek

Son yıllarda, Afrika’da ABD ve Fransız emperyalizmine karşı ülkelerinin bağımsızlıklarını savunan partiler hareketler, oluşumlar “Ordu-Millet” birlikteliğiyle iktidara geliyorlar. Son 60 yılda...

Son yıllarda, Afrika’da ABD ve Fransız emperyalizmine karşı ülkelerinin bağımsızlıklarını savunan partiler hareketler, oluşumlar “Ordu-Millet” birlikteliğiyle iktidara geliyorlar. Son 60 yılda Batı’nın hegemonyası altında olan Afrika ülkeleri ayağa kalkıyor, ABD’ye, Fransa’ya kafa tutuyor ve ülkelerinden kovuyorlar. Örnek olarak Fransa’nın eski sömürgeleri, Cezayir’i, Fildişi Sahilleri’ni, Burkina Faso’yu, Mali’yi, Tunus ve Gine’yi gösterebiliriz.

Bugün de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Suriye’de terör çetelerini örgütleyen Jeffrey Feltman bölgede cirit atarak ayrılıkçı terör örgütü Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ni silahlandırarak, kışkırtarak Etiyopya’da yaratıkları kaosla meşru hükümeti yıkma çabasındalar.

Etiyopya tarihinde hiç sömürge olmamış. Büyük bir imparatorluk geleneğinin olduğu ülkede onlarca etnik grup yüzyıllardır bir arada yaşamış.

1993 yılında kuzeyindeki Eritre bölgesi Etiyopya’dan koparılmış denizle bağlantısı kesilmiş ve 120 milyon nüfuslu Etiyopya denize çıkışı olmayan bir kara devleti haline getirilmiş. Eritre bağımsızlığını ilan etmiş, ama aralarındaki çatışma 2019’a kadar sürmüş. 2018’de Tigraylar hariç diğer tüm etnik grupların desteğini alarak iktidara gelen Başbakan Abiy Ahmed 2019’da Eritre ile barış anlaşması yaparak çatışmaları durdurmuş.

Aydınlık gazetesinde iki gün önce yayımlanan Doğan Duyar’ın Çin-Afrika İşbirliği Batı’nın hedefinde başlıklı yazısında “Etiyopya’nın PKK’sı” diye ifade ettiği ve Etiyopya’nın terör örgütü olarak gördüğü ayrılıkçı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) geçen yıl Kasım ayında harekete geçirildi.

Ayrılıkçı terör örgütünün Kasım 2020’de Tigray Bölgesi’nde bulunan Etiyopya ordusuna ait bir üsse saldırı düzenlemesi üzerine Etiyopya ordusu bölgeye bir askeri operasyon başlattı. Etiyopya’da hükümet ile ayrılıkçı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında başlayan çatışmalar bir yıldır devam ediyor. Ayrılıkçı Tigraylar başta Oromo Kurtuluş Ordusu (OLA) olmak üzere sekiz hükümet karşıtı ayrılıkçı örgütlerle bir cephe oluşturmuşlar. Etiyopya’nın kuzeyinde Eritre’ye sınır Tigray bölgesi ülkeden koparılmak isteniyor. On yıllarca Etiyopya ile çatışan Eritre ise Tigray ayrılıkçılarına karşı bugün birlikte hareket ediyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin saldırganlığı, AB’nin diyalog arayışları 17 Ocak 2022 | 44 Okunma De Gaulle ve doğru strateji 10 Ocak 2022 | 90 Okunma Macron’un Avrupa planı 03 Ocak 2022 | 98 Okunma Etiyopya vatanını savunuyor 13 Aralık 2021 | 210 Okunma Fransa’nın körfez atağı 06 Aralık 2021 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar