ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Küresel zorluklara karşı, küresel ortaklıklar

Başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Atlantik kampından uzaklaşarak Avrasya’ya yönelişi, önemli bir ivme kazanıyor .

Ali Rıza Taşdelen
Ali Rıza Taşdelen Aydınlık Gazetesi
22 Ekim 2018 | 4.0 K

Başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Atlantik kampından uzaklaşarak Avrasya’ya yönelişi, önemli bir ivme kazanıyor. “Atlantik kampı” dedik ama artık bu deyimi kullanmanın ne kadar doğru olduğunu tartışmak gerekir. “Batı” da öyle! Avrupa ve ABD’yi aynı sepetin içine koyarak “Batı” ifadesini de sorgulama zamanı gelmiştir.
Bugün yaşanan gerçeklik “Atlantik” kampının ana unsurları olan Avrupa ile ABD arasındaki makasın giderek açıldığı yönünde. Dolayısıyla ABD’den uzaklaşan ve Asya’ya yanaşan Avrupa demek daha doğru olur. ABD dünyada yalnızlaşırken Avrupa’sı ve Asya’sıyla, yani batısı ve doğusuyla Avrasya ete kemiğe bürünen bir gerçeklik olma yönünde hızla ilerlemektedir.
AVRUPA-ASYA ZİRVESİ
Geçen hafta, Brüksel önemli bir zirveye ev sahipliği yaptı. Avrupa-Asya Zirvesi (ASEM). Bu yıl 12’incisi düzenlenen zirvenin konusu: “Avrupa ve Asya: Küresel Zorluklara Karşı, Küresel Ortaklıklar”. 30 Avrupa ülkesi ve aralarında Çin, Rusya, Japonya ve Hindistan’ın da bulunduğu 21 Asya ülkesinin lideri bir araya geldi. Zirveye katılan liderlerden bazıları: Çin Başbakanı Li Kiçiang, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Başbakanı Medvedev ve Almanya Başbakanı Merkel.
Açıklanan sonuç bildirisine baktığımızda, ABD ile AB arasındaki sorunlara paralel konuların öne çıktığını görüyoruz. Ve bu sorunları başta Çin, Rusya ve Hindistan olmak üzere Asya ülkeleriyle birlikte çözmek isteyen bir Avrupa var karşımızda. Almanya Başbakanı Merkel: “ASEM Zirvesi, dünyanın 3’te 2’sinin çok taraflı düzene ve kurallara dayalı serbest ticarete bağlı olduğunu gösteriyor&rd...

Devamını Oku