ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Macron’dan sert Brexit çıkışı

Avusturya’nın Salzburg kentinde geçen hafta biraraya gelen Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Brexit ve kaçak göçmenler gündemiyle gayriresmi bir zirve gerçekleştirdi .

Ali Rıza Taşdelen
Ali Rıza Taşdelen Aydınlık Gazetesi
24 Eylül 2018 | 2.0 K

Avusturya’nın Salzburg kentinde geçen hafta biraraya gelen Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Brexit ve kaçak göçmenler gündemiyle gayriresmi bir zirve gerçekleştirdi..
Bugüne kadar, AB’den ayrılma (Brexit) kararına ilişkin somut bir plan yapamayan, ayak sürüyen, iç anlaşmazlaklardan dolayı geciktiren İngiltere’nin geçen Temmuz ayında hazırladığı Chequers Planı Başbakan Terasa May tarafından zirveye sunuldu. İngiltere’nin Brexit ile ilgili önerilerinin yer aldığı Chequers Planı AB liderlerini böldü. Macron çok sert bir tutum aldı
BREXİT PLANI
Bilindiği gibi; 2016’da düzenlenen referandumla İngilizler, yüzde 52 ile Avrupa Birliği’inden ayrılma (Brexit) yönünde oy kulanmıştı. 29 Mart 2019’da AB’den ayrılacak olan İngiltere’nin ayrılma sürecinin nasıl işleyeceği, Brexit sonrası İngiltere-AB ilişkilerinin nasıl olacağı konusunda bir plan sunması bekleniyordu. Nihayet 2 yıl aradan sonra Chequers Planı AB’ye sunulmuştu. Bu konularda uzlaşma sağlamak için Ekim 2018’e kadar süre var.
Söz konusu plan, İngiltere ile AB arasında malların serbest dolaşımının güvence altına alınmasını öngörüyor fakat kişilerin, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımını plan dışında tutarak, bunun İngiltere tarafından belirleneceğini içeriyor. Planda, “İngiltere’nin parçası Kuzey İrlanda ve AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır anlaşması İngiltere’nin bütünlüğüne zarar vermemeli” deniyor.
Plana karşı çıkanların başını Fransa Cumhurbaşkanı Macron çekiyor. İngiltere Başbakanı Theresa May Ağustos’ta Fransa’ya gelerek, cumhurbaşkanlığı yazlık sarayı Brégançon’da tatilini geçiren Macron’u...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER