ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Macron’un arayışları

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir yılını doldurdu .

Ali Rıza Taşdelen
Ali Rıza Taşdelen Aydınlık Gazetesi
23 Nisan 2018 | 69

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir yılını doldurdu. Macron öncesi Fransa, Sosyal Demokrat François Hollande’ın Cumhurbaşkanlığı’nda ve Sosyal Liberal Manuel Valls’ın başbakanlığında Atlantik cephesine teslim olmuş Sahra Altı ve Kuzey Afrika ve Batı Asya’da at koşturuyordu. Sarkozy de öyleydi; Hollande, Amerikancı Sarkozy’yi takip etti.

Fransız halkı dışarda Atlantikçi, içerde neoliberal politikaları savunan ve uygulayan bu politikacıları ve partilerini oyun dışı bıraktı. Fransız derin devleti halkın bu hoşnutsuzluğuna cevap olarak yeni bir parti ve genç bir lideri oyuna sürdüler. Halk zaten arayış içindeydi ve Macron’u seçti.

BATI’NIN DEMOKRASİ TİYATROSU

Sarkozy’nin veya Hollande’ın Atlantikçiliği onların şahsiyetlerinden kaynaklanmıyordu elbet. Onlar da Fransız tekelci burjuvajisinin veya onların temsilcisi derin devletin belirlediği politikaları uyguladılar. Emperyalist ülkelerde işler böyle yürüyor. Yani demokrasi, seçimler, adaylar hepsi birer tiyatrodan ibaret. Anti demokratik siyasi yaşam, ülkesi için doğru politikalar savunan partilere yaşam hakkı tanımıyor ve onları uçlara sistemin dışına itiyor. Marine Le Pen ve Jean Luc Melenchon böyle liderler.

Dolayısıyla Sarkozy, Hollande ve Macron farklı partilerden de olsa birbirinin devamı, sistemin adamıydılar. Sistemin çivisinin çıtkığı, yöneticilerinin kafaları karışık olduğu için, hızla değişen dünya dengelerine uyum sağlama, bağımsız bir politika oluşturma konusunda tökezliyorlar.

ATLANTİK AVRASYA İKİLEMİ

Devamını Oku