Sömürge Zihinler, Gönüllü Köleler

“Tanrı’nın tek bir peygamber bile göndermediği Norveç, İsveç, Kanada gibi yerlerde her milletten insan huzur içinde yaşıyor. Ama 124 bin peygamberin geldiği Ortadoğu’da insanlık bir gün huzur...

“Tanrı’nın tek bir peygamber bile göndermediği Norveç, İsveç, Kanada gibi yerlerde her milletten insan huzur içinde yaşıyor. Ama 124 bin peygamberin geldiği Ortadoğu’da insanlık bir gün huzur yüzü görmedi.”

Twitter’da ATAKIZ isimli, muhtemelen sahte bir hesaptan yapılmış alıntıladığım bu paylaşım. Bizzat kurucularının ileri düzeyde “oryantalist” olduğu bizimkisi gibi ülkelerde bu türden abuk sabuk sözlere her an her yerde rastlayabiliyorsunuz. Müşterisi çok çünkü. Misal, bu paylaşımı 32 bin kişi beğenmiş. Gerçekten dünya tarihinin böyle olduğunu düşünen bu 32 bin kişiyi ve sınıfsal aidiyetlerini tahmin etmek güç değil. Bu türün kronik cehalet dışındaki bir başka özellikleğiyse birkaç cümlede bir, “orta doğu burası abi” diyerek, hiç gereği yokken kendilerini gömmeleri.

Otuz Yıl savaşları, Büyük Kuzey Savaşları, 116 yıl süren 100 yıl savaşları, İspanya’nın Veraset savaşları, Napolyon Savaşları hatta yüz milyonlarca insanın ölümüne neden olan 1. ve 2. Cihan Harbi bile yok hükmünde bu kişiler için. Kafalar bu kadar dümdüz olunca Avrupa varoluşundan beri hep Truman Show filmindeki Seahaven gibi steril ve ütopik görünüyor arkadaşlara.

Bu derece işselleştirilmiş bir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sicilya, Müslümanlar ve Rönesans 06 Aralık 2022 | 131 Okunma Dikey Eğitim veya Çölü Sulamak 02 Aralık 2022 | 63 Okunma Güzellik Diktatörlüğü ve Güldür Gül 29 Kasım 2022 | 412 Okunma Öğretmenler Günü Falan Filan 25 Kasım 2022 | 228 Okunma “Akıl Dinin Temelidir” 22 Kasım 2022 | 279 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar