Sicilya, Müslümanlar ve Rönesans

‘Don Vito Corleone’nin (The Godfather’ın kahramanı) ata toprakları olan Sicilya adası, Müslüman Doğu ile Hristiyan Batı’nın en enteresan karşılaşmalarından birine ev sahipliği yapmış bir yer....

‘Don Vito Corleone’nin (The Godfather’ın kahramanı) ata toprakları olan Sicilya adası, Müslüman Doğu ile Hristiyan Batı’nın en enteresan karşılaşmalarından birine ev sahipliği yapmış bir yer. Ben kabaca bin yıl önce yaşanmış bu karşılaşmanın ve ardından yaşanan etkileşimin özellikle kültürel bağlamda iyi analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizlere de kısaca bir çerçeve çizmek istiyorum.

Sicilya Ağlebi hanedanı tarafından 80 yıllık bir harekâtın sonunda 902 yılında fethedilir. Yeni yönetim yerli halk ile Müslümanlar arasında barışın hakim olması konusunda titizlik gösterir. Kendi idari müesseselerini Sicilya’ya da taşır Fatihler. Hristiyan halka her konuda geniş serbestlikler tanırlar. Vergiler hafifletilir. Çok zekice bir siyasetle özellikle kadın ve çocuklardan alınan vergiler asgari düzeye düşürülür. Bir süre önce savaşan iki halk arasında sosyal ve iktisadi ilişkiler hızlı bir şekilde gelişir.

****

Ne var ki adada Müslümanların egemenliği çok uzun sürmez. Normanlar bu stratejik adayı tekrar ele geçirirler. Fakat Müslüman idaresinde geçen sürenin bıraktığı güçlü etki hem Sicilya’da hem de Avrupa’da yüzyıllarca sürer.
Öncelikle Norman idaresi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Platin Saçlara, Felsefeye ve Sarhoş Sürücülere Dair 31 Ocak 2023 | 258 Okunma 6’lı Masa, Meslek Liseleri ve İmamoğlu 27 Ocak 2023 | 469 Okunma Kur’an Yakmak ve Baykar Düşmanlığı 24 Ocak 2023 | 276 Okunma Şahane Hayat ve Başkalarının Masalları 20 Ocak 2023 | 77 Okunma Altın Küre Ödülleri ve Ölüme Rağmen Yaşamak 17 Ocak 2023 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar