Mustafa Kemal’in Dindar Askerleri!

10. Yıl Marşı Atatürkçüler tarafından dindarları taciz etme aparatı olarak kullanıldı bugüne kadar. Tektipleştirici, faşist, İslam karşıtı bir anlayışın sembolüydü...

10. Yıl Marşı Atatürkçüler tarafından dindarları taciz etme aparatı olarak kullanıldı bugüne kadar. Tektipleştirici, faşist, İslam karşıtı bir anlayışın sembolüydü çünkü. Batıcı modernistlerin dindarlar üzerindeki yüzyıllık baskısının fon müziklerinden biriydi bu marş. 90’lı yıllarda dindarlar yahut Atatürkçü bürokrasinin ötekileştirdiği diğer kesimler, ne zaman hak ve özgürlük talebiyle seslerini yükseltseler birileri bu sesi, 10. Yıl marşıyla bastırmaya çalışırdı.

Böyle bir sicile sahip marş, İlahiyat fakültesi mezuniyet töreninde kullanıldı!

Marş, bu arka plan bilinmediği için kullanıldıysa kötü; bilindiği ama umursanmadığı için kullanıldıysa daha da kötü bir tablo var demektir karşımızda. Fakat bu arka plan biliniyor ve bu tasvip ediliyor, bundan memnuniyet duyuluyorsa durum sandığımızdan da vahim demektir.
Türkiye’de dini eğitimi alanı, Kemalizmin tasallutuna rağmen kazanılmış; hem de büyük fedakarlıklarla, hayatlar heba edilerek kazanılmış bir mevzidir... Bu noktanın unutulması yahut umursanmaması görülüyor ki müslümanların Kemalizm’e entegre olması gibi korkunç sonuçlar doğuruyor.

“Kemalizm ile yakınlaşmak neden korkunç olsun?”

Şundan:...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yakın Tarihimizin Örtülen Yüzü ve Mason Aktörler! 01 Temmuz 2022 | 745 Okunma Tarikat, Tekke ve Milyonluk Cenaze 28 Haziran 2022 | 1.445 Okunma Kemalizm’e Dini Sicil Uydurmak 24 Haziran 2022 | 201 Okunma Soyunuyorum Öyleyse Varım! 21 Haziran 2022 | 325 Okunma Çocuk İstismarcısı LGBT’ciler İş Başında 17 Haziran 2022 | 487 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar