Metcezir

Seçim sonuçları harıl harıl tartışılıyor hala. “Kim, neden oy aldı; kim, neden oy kaybetti?”Aslında bende buna dair uzunca bir yazı yazdım. Yazıda CHP seçmeninin ya da ana hatlarıyla AK Parti...

Seçim sonuçları harıl harıl tartışılıyor hala. 

“Kim, neden oy aldı; kim, neden oy kaybetti?”

Aslında bende buna dair uzunca bir yazı yazdım. Yazıda CHP seçmeninin ya da ana hatlarıyla AK Parti karşıtı çevrelerin sandık ısrarını takdir eden ifadeler kullandım. Çünkü bu ısrar ve arkasında yatan yaşam tarzı hassasiyeti bana idealistçe bir tutum olarak göründü.

Bir insanın temiz bir şehri, nezih bir semti tercih etmeyip, bunları elinin tersiyle iterek, yaşam tarzını korumak için sandığa gitmesi idealistçe bir tutumdur.

O kişi için paradan daha değerli şeyler de vardır demektir bu.

Ama bir kişinin önceliği yaşam tarzı değil de maddi çıkarlarıysa ve bu öncelik kişinin oy tercihini belirliyorsa orada bir idealizm yoktur. Bu çıkardır. Çıkar-çıkarcılık biz de sadece menfi anlamıyla kullanılır bu arada.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Okullar Mayın Tarlası 11 Mayıs 2024 | 217 Okunma Kayıp Hikâye 04 Mayıs 2024 | 660 Okunma Yeni Müfredat 27 Nisan 2024 | 372 Okunma Metcezir 20 Nisan 2024 | 59 Okunma Şehir Alarm Veriyor! 13 Nisan 2024 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar